Subiect "pensie anticipata" Deschis de baciu iulia la data: 12/15/2011 12:26pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: baciu iulia la data: 12/15/2011 12:26pm
Gen:
Data nasterii:12.06.1954
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:vechime neintrerupta 39 ani, data angajarii
: 01.01.1973
Intrebare: in aceste conditii ma pot pensiona anticipat fara penalizare?
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 12/16/2011 7:30am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 12 martie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 6 luni.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
Re: pensie anticipata
Scris de: baciu iulia la data: 12/19/2011 3:46am
Gen:f
Data nasterii:12.06.1954
Stagiul de cotizare:39
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Va multumesc pentru raspuns.
Am unele nelamuriri.
Daca ma pensionez anticipat am inteles ca nu-mi mai este diminuata pensia cu 0,75% pentru fiecare luna de anticipare!
Este adevarat? Am inteles bine? Asta inseamna ca o sa iau pensia intreaga? Dar atunci cand voi implini varsta standard de pensionare pensia ramane aceeasi, nu?
Si totusi;
La art. 54 (1) din Norma de aplicare a LEGII 263/2010,apare astfel:
Persoanele care indeplinesc conditiile prevazute la art 65 alin(5) din Legea 263/2010 pot solicita pensia anticipata partiala, fara penalizare cu cel mult 2 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare prevazute la anexa 5 la lege.
art.65(5) Persoanele care au locuit cel putin 30 ani in zonele afectate de poluarea remanenta datorita extractiei si prelucrarii metalelor neferoasse etc...
Cum comentati?
Ma incadrez?
Va multumesc si scuzati-ma ca v-am adresat atatea intrebari.
Craciun fericit si la multi ani.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 12/20/2011 2:53am
Nu putem sa va confrirmam decat ca daca aveti data de nastere si stagiul de cotizare comunicat aveti dreptul la pensie anticipata nediminuata. Daca nu aveti stagii de cotizare asimilate (studii universitare, pensie de invaliditate) care se iau in calculul numai la pensia pentru limita de varsta la trecerea la aceasta, pensia nu se modica.
In ceiace priveste incadrarea in prevederile art 65 alin (5) din legea pensiilor 263/2010 sau art 54 din normele de aplicare ale acestei legi nu avem niciun comentariu deoarece nu ati dat si informatiile necesare privind incadrarea domiciliului in anexa 4 din normele de aplicare ale legii pensiilor.
Nu intelegem din ce cauza vreti sa vedeti daca va incadrati in mai multe articole daca este suficienta incadrarea unui singur articol.
Va multumim pentru urari si va dorim si noi Craciun Fericit si multi ani de pensie cu sanatate.
Re: pensie anticipata
Scris de: baciu iulia la data: 12/21/2011 5:10am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Imi puteti spune daca mi-am calculat bine viitoarea pensie prin programul dvs?
Mentionez ca din aprilie 1992, sporul de vechime nu este prins in cartea de munca , drept pentru care l-am introdus eu in program.Din iunie 1995 am beneficiat de spor de fidelitate in procent de 5%, pe care l-am cumulat cu sporul de vechime de 25%, date care rees din adeverinta emisa de angajator.La rubrica sume fixe ce se trece?
Va multumesc,
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 12/22/2011 7:46am
Am verificat datele introduse in program si avem urmatoarele observatii :
1 Credem ca ati tratat cu putina atentie acest calcul avand in vedere ca ati deschis 4 programe la care din start ati trecut date de nastere diferite cand se stie ca aceasta nu poate fi decat una.
2. Am considerat primul program deschis cel corect.
3 In perioada septembrie 1983 – decembrie 1987 sporul de vechime corect este 9 %
4. Dupa aprilie 1992 sunt luate in calcul sporuri in % sau in suma fixa numai daca acestea sunt dovedite prin adeverinta eliberata de angajator.
5. In coloana sporuri in suma fixa se trec aceste sporuri (cum au fost acele compensari acordate pentru a compensa cresterea unor preturi) sau sumele la care nu trebuie aplicate sporurile in % cum ar fi sumele castigate prin a doua slujba.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1