Subiect "Iesirea la pensie" Deschis de CONSTANTIN la data: 12/15/2011 4:04pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Iesirea la pensie
Scris de: CONSTANTIN la data: 12/15/2011 4:04pm
Gen:M
Data nasterii:21.11.2011
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Gen:M
Data nasterii:21.11.1961
Stagiul de cotizare:15.08.1980-19.10.1980-salariat civil,grupa a 2-a de munca in procent de 100%
24.10.1980-14.04.1982-militar in termen
22.04.1982-30.06.1994-salariat civil,grupa a 2-a,in procent de 80%
01.06-1994-pana in prezent,subofiter de jandarmi,grupa speciala.
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.Am trimis datele foarte explicit,cu toate perioadele lucrate si grupele de munca, in care am activat.As dori sa stiu cand pot iesi la pensie la limita de varsta.Si mai am o nelamurire.Stiu ca de la 1 ianuarie 2012,trebuiau sa se acorde o majorare a punctajului lunar,pentru grupele 1 si 2 de munca,majorare de care trebuia sa beneficiez si eu.Aceasta amanare este valabila acum pana la 01.01.2014.Unui coleg de-al meu,iesit la pensie in vara,i s-a calculat o pensie de 11 milioane,aceasta fiindu-i calculata cum intreb eu,daca modalitatea de calcul nu se cunoastea inca la aceea ora?.Este o pensie redusa artificial,pentru ca nu se stia inca modalitatea de calcul,urmand sa primeasca pensia calculata definitiv, alaturi de toti cei care au lucrat in sistem si au iesit ca si colegul meu la pensie si acestia avand calculate in acelasi mod pensia,pentru ca toti sa o primeasca,calculata dupa noul mod de calcul incepand cu 01.01.2012.Acum el ce face in acest caz?. Ramane cu aceasta pensie redusa pana in 2014?.Daca stia acest lucru poate ramanea in sistem, dar a fost efectiv inselat si indus in eroare. Intreb acest lucru pentru ca banuiesc si eu voi fi in aceiasi situatie.Cum imi va fi calculata mie pensia...banuiesc ca si eu voi primi tot o pensie ciuntita.Va multumesc frumos...
Re: Iesirea la pensie
Scris de: la pensie la data: 12/17/2011 3:39am
Este parerea dv ca datele sunt foarte explicit a noastra este numai ca sunt explicit (in iunie 1994 ati lucrat si civil si militar si in grupa II si in conditii speciale ? Nu cumva ati facut si o scoala de subofiteri? Pe perioada scolii de subofiteri ati avut grupa de munca?)
Dar noi am facut calculele conform datele furnizate deoarece semnele de intrebare de mai sus nu modifica raspunsul nostru.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, in 31 octombrie 2018 la varsta standard de pensionare de 56 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 23 ani si 11 luni ai stagiul de cotizare in specialitate de 16 ani si 11 luni.
Pentru stagiile de 12 ani in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 3 ani.
Pentru stagiul de 17 ani in conditii speciale beneficiati de un spor de vechime de 8 ani si 6 luni.
Cu aceste sporuri realizati un stagiu total de peste 42 ani si indepliniti si stagiul minim in specialitate.
Pentru stagiul in grupa II de munca, echivalat cu conditii deosebite, cu putin sub 10 ani (luand in calcul procentul de 80 % ) beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni.
Pentru stagiul in conditii speciale de munca de 17 ani beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 8 ani si 6 luni.
Cumuland cele doua reduceri ale varstei de pensionareati o reducere totala de 10 ani conform careia va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
La iesirea la pensie veti primi punnctajele suplimentare pentru perioadele lucrate in grupele de munca.
Ceeace ati auzit dv cu 01 ianuarie 2012 sau 2014 nu se refera la cei care ies la pensie dupa 01 ianuarie 2011 si numai pentru stagiile de munca in conditii deosebite nu conditii speciale .
In aceste conditii daca iesirea la pensie a colegului dv s-a facut dupa 01 ianuarie 2011 a primit acele majorari si comentariu dv nu are niciun rost.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1