Subiect "IESIREA LA PENSIE" Deschis de VALENTINA la data: 12/18/2011 5:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
IESIREA LA PENSIE
Scris de: VALENTINA la data: 12/18/2011 5:10am
Gen:F
Data nasterii:17.02.1963
Stagiul de cotizare:25.09.1981-01.07.2010
Alte date:25.09.1981-24.08.1995 grupa a 2-a de munca
Intrebare:As dori sa stiu daca am stagiul complet de cotizare pentru a iesi la pensie la vechimea in munca pe care am mentionat-o mai sus.De asemenea as dori sa stiu care ar fi data de iesit la pensie anticipat si cu ce procentaj va fi diminuata si data de iesit la pensie la limita de varsta.Daca nu am stagiul complet de cotizare si in eventualitatea ca nu mai ma pot angaja cu carte de munca,unde pot plati si cat,pentru realizarea completa a acestui stagiu?.Va multumesc frumos.
Re: IESIREA LA PENSIE
Scris de: la pensie la data: 12/19/2011 9:20am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 17 iulie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani
Pentru stagiul de 13 ani (completi) lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare de 32 ani.
Stagiul de gr II a fost echivalat cu conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 13 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni conform careia puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 11 luni adica 17 ianuarie 2023 daca atunci aveti stagiul de cotizare de minim 33 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 22,50 %, dupa varsta de 57 ani si 5 luni adica dupa 17 iulie 2020 daca atunci aveti stagiul de cotizare de minim 33 ani.
Daca nu va mai puteti angaja pentru a va completra stagiul de cotizare cu 1 an pentru a beneficia de reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca sau pentru pensie anticipata partiala puteti sa completati stagiul de cotizare incheind cu Casa de Pensii un contract de asigurare sociala pe timp de 1 an. Contributia lunara pe care trebuie sa o platiti in cadrul contractului de asigurare sociala se stabileste anual, in anul 2011 aceasta contributie a fost stabilita la 203 lei.
Re: IESIREA LA PENSIE
Scris de: VALENTINA la data: 12/19/2011 2:22pm
Gen:F
Data nasterii:17.02.1963
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.Referitor la raspunsul dumneavoastra din 19.12.2011,am si eu o nelamurire.Sa spunem ca voi incheia un contract cu Casa de Pensii unde voi plati suma lunara,care trebuie platita si voi avea in final cei 33 de ani care imi sunt necesari pentru stagiul complet de cotizare.Asa cum mentionati dumneavoastra,pot iesi la pensie,la limita de varsta ,fara reducerea varstei de pensionare,cand implinesc 62 de ani si 5 luni,la data de 17.07.2025.Pntru gupa de munca lucrata se face o reducere a varstei de pensionare de 2 ani si 6 luni,putand iesi astfel la pensie, pentru limita de varsta ,cand implinesc 59 de ani si 11 luni,la data de 17.01.2023.Spuneti dumneavoastra in continuare ca pot beneficia de pensie anticipata partial,la varsta de 57 de ani si 5 luni,la data de 17.07.2020.Si acum vin eu si va intreb pe dumneavoastra,cum beneficiez eu de cei 2 ani si 6 luni,castigati de la grupa de munca,cand mie mi se face decat aceea reducere de 5 ani,pentru pensia anticipata.Nu este corect sa mi se reduca si cei 2 ani si sase luni si astfel,data iesirii la pensia aticipata partial sa fie 17.02.2018?.Va multumesc frumos si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.Toate cele bune va doresc...
Re: IESIREA LA PENSIE
Scris de: la pensie la data: 12/20/2011 3:14am
Raspunsul nostru este ca legea 263/2010 prevede clar la art 66 ca anticiparea de 5 ani pentru pensia anticipata partiala nu se cumuleaza cu alta reducere a varstei de pensionare deci nici cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
In schimb daca cereti pensie anticipata partiala in 17 iulie 2020 diminuarea pensiei nu se calculeaza pentru 5 ani de anticipare pentruca in acest caz diminuarea ar fi de 45 % ci se calculeaza pentru diferenta intre cei 5 ani de anticipare si cei 2 ani si 6 luni de reducere ai varstei de pensionare. Astfel diminuarea va fi calculate numai pentru o anticipare de 2 ani si 6 luni adica aceasta va fi de 22,50 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1