Subiect "stabilirea si plata pensiei" Deschis de Niculae Maria la data: 12/19/2011 11:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stabilirea si plata pensiei
Scris de: Niculae Maria la data: 12/19/2011 11:34am
Gen:f
Data nasterii:03.05.1954
Stagiul de cotizare:36 ani si 4 luni
Alte date:
Intrebare:Daca in art.105 al legii 263/2010 se specifica ca in cazul pensiei anticipate si anticipate partiale ca si exceptie, punerea in plata se face la data incetarii calitatii de asigurat, pentru un dosar depus in 26.09.2011, punerea in plata se face tot din data de 26.09.2011 si nu din 01.09.2011, data la care se inceteaza activitatea in baza art.56(c)din codul muncii, decizie care este depusa in dosarul de pensionare asa cum prevede legea?
Re: stabilirea si plata pensiei
Scris de: la pensie la data: 12/20/2011 4:50am
Articolul 105 din legea 263/2010 trebuie inteles astfel.
Pentru a se evita cumularea pensiei anticipate cu salariu se face o exceptie privind data din care se introduc in plata pensile anticipate si anticipate partiale (de la data incetarii calitatii de asigurat) numai daca incetarea activitatii se face dupa data prevazuta in decizia de pensionare.
In cazul concret prezentat de dv in decizia de pensionare este prevazut ca intrarea in plata sa se faca incepand cu 26 09 2011 (data depunerii dosarului) si va fi respectata aceasta data deoarece la data depunerii dosarului aveati indeplinita si conditia de incetarea activitatii.
Re: stabilirea si plata pensiei
Scris de: Niculae Maria la data: 12/20/2011 7:45am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Nu, in decizia de pensionare nu este specificata data de punere in plata ci doar data stabilirii pensiei. Va rog sa-mi precizati de unde ati luat interpretarea art.105, cand si la art.104(3)(a) este prevazuta acordarea pensiei de la data incetarii calitatii de asigurat.
Multumesc
Re: stabilirea si plata pensiei
Scris de: la pensie la data: 12/20/2011 8:17am
Ne pare rau ca nu va putem ajuta.
Dumneavoastra cautati o interpretare a unei prevederi legale care sa va dea dreptul la plata pensiei anticipate partiale de la o data in care nu aveti depus dosarul de pensionare si o asemenea prevedere nu exista.
Interpretarea articolului 105 data de noi in raspunsul anterior nu este continut in o prevedere legala ci este o explicatie a noastra pentru a va face sa intelegeti. Dv insa nu vreti sa acceptati aceasta interpretare deoarece este contrara interesului dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1