Subiect "pensie" Deschis de MARICEL D la data: 12/21/2011 7:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: MARICEL D la data: 12/21/2011 7:39am
Gen:masculin
Data nasterii:25.10.1954
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:am lucrat pana in 2001 in grupa 1. 7 ani cu 100/%si 2 ani in gr 1 cu 80% in gr 2 am lucrat 13ani.va rog sa-mi spuneti cind pot sa ies la limita de varsta la pensie.daca am facut facultatea 5ani la zi dar mergeam si la servici constituie vechime in munca si daca da cum.va multumesc!
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 12/22/2011 5:04am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca, in 25 octombrie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupele I si II au fost pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite iar stagiile in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite, prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010. Grupa cu care a fost echivalat stagiul dv de gr I il puteti afla la unitatea la care ati lucrat acest stagiu.
Pentru stagiul de 9 ani in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si 6 luni, iar pentru stagiul de 13 ani in gr II de un spor de vechime de 3 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 42 ani si 9 luni.
Conform art 49 alin (3) din legea pensiilor 263/2010 perioada studiilor universitare nu este considerata stagiu asimilat daca in acea periopada ati realizat si stagiu de cotizare conform legii.
In functie de cum a fost echivalat stagiul dv de gr I exista doua variante de pensionare:
1. Daca locurile dv de munca de gr I au fost echivalate cu “conditii speciale” pentru un stagiu de 8 ani si 7 luni (am tinut cont de procentul de 80 % lucrat in a doua perioada) in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani
Pentru stagiul de 13 ani in grupa II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere totala de 6 ani si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica in 25 aprilie 2013.
2.Daca locurile dv de munca de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite realizati un stagiu in aceasta grupa de 21 ani si 7 luni pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in 25 aprilie 2015.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1