Subiect "Noua lege" Deschis de Ghinea Constantin la data: 12/22/2011 9:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Noua lege
Scris de: Ghinea Constantin la data: 12/22/2011 9:22am
Gen:M
Data nasterii:22.08.1948
Stagiul de cotizare:cca 41 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. V-am mai scris si cu alte prilejuri si vreau sa va multumesc pentru raspunsurile d-stra, care au fost intotdeauna prompte si competente. Referitor la aceasta noua lege (236/2010) vreau sa va intreb cum este posibil (care-i temeiul legal) ca ea (legea) sa se aplice numai in parte, dupa bunul plac al guvernului, adica tocmai a celui care a facuto ? Dupa ce a fost laudata indelung in ceeace priveste justetea ei (unica si conf.contributivitatii) acum ne intrebam daca se va aplica. Art.170 care ar trebui sa-si produca efectele cu 01.01.2012 se va aplica ?? Aceasta lege, destul de frustranta p-tru majoritatea pensionarilor,(prezenti si viitori), in litera ei, specifica faptul ca anual (cel pitin p-tru cativa ani) punctul de pensie va fi indexat cu procentul de inflatie al anului precedent+50% din diferenta intre salariul mediu brut din anul precedent si cel actual. Se aplica ?? Legea-i lege, nu ??? Unde-i lege nu-i tocmeala! Care sunt masurile ce se vor lua impotriva celor ce nu respecta legea ??? Nu, intrebarile nu sunt pt. d-stra...sunt intr-un fel retorice, dar cred ca exprima nedumerirea si frustratrea pensionarilor. P-tru d-stra va urez sarbatori fericite si La multi ani! intregului colectiv si tuturor vizitatorilor acestui site
Re: Noua lege
Scris de: Ghinea Constantin la data: 12/22/2011 9:34am
Ghinea Constantin :
Gen:M
Data nasterii:22.08.1948
Stagiul de cotizare:cca 41 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. V-am mai scris si cu alte prilejuri si vreau sa va multumesc pentru raspunsurile d-stra, care au fost intotdeauna prompte si competente. Referitor la aceasta noua lege (236/2010) vreau sa va intreb cum este posibil (care-i temeiul legal) ca ea (legea) sa se aplice numai in parte, dupa bunul plac al guvernului, adica tocmai a celui care a facuto ? Dupa ce a fost laudata indelung in ceeace priveste justetea ei (unica si conf.contributivitatii) acum ne intrebam daca se va aplica. Art.170 care ar trebui sa-si produca efectele cu 01.01.2012 se va aplica ?? Aceasta lege, destul de frustranta p-tru majoritatea pensionarilor,(prezenti si viitori), in litera ei, specifica faptul ca anual (cel pitin p-tru cativa ani) punctul de pensie va fi indexat cu procentul de inflatie al anului precedent+50% din diferenta intre salariul mediu brut din anul precedent si cel actual. Se aplica ?? Legea-i lege, nu ??? Unde-i lege nu-i tocmeala! Care sunt masurile ce se vor lua impotriva celor ce nu respecta legea ??? Nu, intrebarile nu sunt pt. d-stra...sunt intr-un fel retorice, dar cred ca exprima nedumerirea si frustratrea pensionarilor. P-tru d-stra va urez sarbatori fericite si La multi ani! intregului colectiv si tuturor vizitatorilor acestui site


" Cer scuze pt. unele greseli de ortografi si pt. faptul ca am numit legea 236 in loc de 263"
Re: Noua lege
Scris de: la pensie la data: 12/23/2011 5:55am
Da, intrebarile dv sunt retorice insa sunt justificate.
In privinta respectarii legilor sa fiti linistit pentruca prevederile unor articole care deranjaza vor fi inlocuite cu alte prevederi legale si legalitatea per total va fi salvata.
In ceeace priveste art 170 din legea 263/2010 noi avem alta opinie decat dv si credem ca ar fi corect sa nu fie aplicat niciodata. Acest articol prevede ca de la o data oarecare sa fie corectat punctajul de pensie,dar numai cei care ies la pensie dupa aceasta data, cu un indice de corectie bizar pentru noi. Ceeace este ingrijorator pentru noi este ca acest indice poate sa corecteze si in minus punctajul pensiei si ne este teama ca va fi amanata aplicarea lui pana cand acesta va deveni negativ.
Modul de stabilire a valorii punctului de pensie este prevazuta in articolul 102 din legea 263/2010 si a vrut sa fie mai corect decat articolul 80 din vechea lege a pensiilor 19/2000 car nu poate fi aplicat daca bugetul asigurarilor de stat nu permite.
Cu ocazia acestei analize ne amintim de afirmatia unui francez fost secretar general UNESCO care a zis ca oamenii sunt capabili sa suporte servituti incredibile cu conditia ca acestea sa fie pentru toti.
In privinta prevederii legale prin care se amana cele articole cunoastem ca prin strategiile fiscal bugetare ale guvernului pe perioadele 2011 – 2013 apoi 2011 – 2014 s-a exprimat intentia de a fi amanate in continuare pana la 01 ianiarie 2014 prevederile acestui articol fara a se elabora o prevedere legala in acest sens. Noi asteptam Legea bugetului asigurarilor sociale pe anul 2012, care a fost adoptata de parlament si trimisa la promulgare, in speranta ca se vor clarifica aceste aspecte.
Va multumim pentru urari si va dorim si noi :
CRACIUN FERICIT
LA MULTI ANI CU SANATATE
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1