Subiect "pensie nerevizuibila" Deschis de Dana Damian la data: 12/26/2011 5:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie nerevizuibila
Scris de: Dana Damian la data: 12/26/2011 5:42am
Gen:F
Data nasterii:13.02.1955
Stagiul de cotizare:total stagiu de cotizare realizat 22 ani, 4 luni,29 zile din care 9 ani,5 luni si 20 zile in grupa a 2-a de munca. Sunt pensionata medical din 31.03.2005
Alte date:
Intrebare:As dori sa stiu cand devine dosarul medical nerevizuibil si data de pensionare la limita de varsta
Re: pensie nerevizuibila
Scris de: la pensie la data: 12/27/2011 2:09pm
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 13 februarie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani
Pentru stagiul de 9 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate si realizati un stagiu de cotizare de 31 ani si 4 luni.
Stagiul de gr II a fost echivalat cu conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 9 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni conform careia puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica in 13 august 2013.
Transformarea pensiei de invaliditate in pensie pentru limita de varsta se face automat fara a face cerere.
Nu veti putea beneficia de dosar medical nerevizuibil pentru pensie de invaliditate deoarece pentru aceasta trebuie ca dupa varsta de 55 ani sa aveti stagiu de cotizare de 30 ani fara a lua in calcul stagiul asimilat pentru perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate ( in prezent aveti 24 ani si 7 luni).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1