Subiect "munca cu contract in strainatate ajuta cu ceva?" Deschis de silvya stan la data: 12/26/2011 8:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
munca cu contract in strainatate ajuta cu ceva?
Scris de: silvya stan la data: 12/26/2011 8:58am
Gen:F
Data nasterii:17.01.1959
Stagiul de cotizare:33
Alte date:
Intrebare:Daca de 5 ani lucrez cu contract de munca in italia jumatate de norma, platindu-mi contributia in tara, contributie aferenta sal.minim pe economie, am vreun avantaj la pensie? Daca da cum?
Re: munca cu contract in strainatate ajuta cu ceva?
Scris de: la pensie la data: 12/27/2011 2:49pm
Pentru stagiul de cotizare in Romania completat prin contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 17 mai 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 4 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala diminuata (maxim 45 %) la varsta de 56 ani si 4 luni adica dupa 17 mai 2015 avand indeplinita a doua conditie sa averti stagiul de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare de 31 ani si 4 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata nediminuata dupa varsta de 55 ani adica dupa 17 mai 2015 cand indepliniti a doua conditie sa averti stagiul de cotizare de 39 ani si 4 luni
Prin plata unei contributii lunare de asigurare sociale prin contract de asigurare sociala beneficiati de completarea stagiului de cotizare si suma pentru care sunteti asigurata (salariul minim) intra in calculul pensiei
Trebuie sa va faceti singura analiza avantajului continuarii contributiei de asigurare sociala prin contract de asigurare sociala avand in vedere :
- Contractul se inccheie benevol.
- Indepliniti conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala, diminuata.
- Pentru a beneficia de pensie anticipata, nediminuata trebuie sa mai cotizati inca 6 ani si 4 luni si mai beneficiati de aceasta pensie numai cca 2 ani
- Avantajul financiar al introducerii in calcul a sumelor asigurate prin contract de asigurare sociala este mai mic decat depunerea sumelor platite prin acest contract la o banca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1