Subiect "pensie" Deschis de papuc nicoleta la data: 12/27/2011 6:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: papuc nicoleta la data: 12/27/2011 6:54am
Gen:m
Data nasterii:12.02.1951
Stagiul de cotizare:36 de ani
Alte date:
Intrebare:sotul meu a facut accident vascular ischemic stg. in luna martie 2011.A beneficiat de 182 de zile de concediu medical.Cu toate recuperarile facute,nu poate sa mearga decat in carje si ajutat,nu vorbeste si nu isi foloseste mana dreapta.Am incercat toate recuperarile posibile in speranta ca o sa isi revina.Isi doreste foarte mult sa se intoarca la munca!Am inteles ca nu poate sa mai fie pensionat medical.Este adevarat?In acesta situatie ce se poate face?Va multumesc,un sfat m-ar ajuta mult!
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 12/28/2011 8:38am
Pensia de invaliditate se acorda numai dupa expertizarea la “Comisia de expertiza a capacitatii de munca” organizata pe langa Casa de Pensii si incadrarea in unul din gradele de invaliditate I, II sau III..
Daca situati dansului este cea descrisa nu vedem motivul pentru care nu ar putea fi incadrat in o categorie de invaliditate. Pentru aceasta expertiza trebuie sa depuna o cerere insotita de actele medicale pe care le detine si sa se prezinte comisiei de mai sus avand indeplinita si conditia de stagiu necesar (peste 27 ani).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1