Subiect "pensie militara" Deschis de DORU la data: 12/28/2011 5:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie militara
Scris de: DORU la data: 12/28/2011 5:23am
Gen:m
Data nasterii:3 feb 1965
Stagiul de cotizare:14 ani
Alte date:buna ziua! Ma numesc Doru Mihalachi si am lucrat in armata 11 ani la care adaugam 3 ani sc militara.Din acesti 14 ani 8 ani in cond deosebite(arma infanterie) si 6 ani conditii speciale(arma parasutisti personal navigant).-In 30 iulie 1998 am trecut in rezerva la cerere avand gradul de capitan. Dupa 1998 am mai contribuit 11 ani pt vechime direct la casa de pensii pana in prezent.
Intrebare:voi beneficia eu de pensie pt cei 14 ani de armata avand baza de calcul pt militari si cand sau ce alt fel de pensie si cand? Va multumesc frumos.
Re: pensie militara
Scris de: la pensie la data: 12/29/2011 4:10am
Actuala lege a pensiilor nu mai face deosebire intre modul de calcul al pensiei pentru militari si cei din sistemul public de pensii ci face deosebire numai la calculul varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare.
Dar de calculul varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare pentru militari conform anexei 6 la legea pensiilor 263/2010 beneficiaza numai cei care la data pensionarii sunt cadre militare active.
Deci dv nemaifiind cadru militar activ conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca, in 03 februarie 2030 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiile de cotizare in grupele de munca beneficiati de spor de vechime si de reducerea varstei de pensionare astfel :
Pentru un stagiu de 8 ani in conditii deosebite beneficiati de un spor de vechime de 2 ani iar pentru stagiu de cotizare de 6 ani in conditii speciale de un spor de vechime de 3 ani. Aceste sporuri de vechime se adauga la stagiu de cotizare impreuna cu stagiul realizat prin contract de asigurare sociala si obtineti un stagiu de cotizare total de 30 ani.
Atentie insa ca noi credem ca ati facut o eroare prin faptul ca ati inclus in stagiul in grupa de munca si perioada de 3 ani pentru scoala.
Pentru stagiul de cotizare de 8 ani in grupa conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni iar pentru stagiul de cotizare de 6 ani in grupa conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si cumulandu-le rezulta o reducere totala de 4 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in 03 august 2025 cu conditia ca atunci sa aveti un stagiu de cotizare de 35 calculat ca mai sus.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in 03 februarie 2025 cu conditia ca atunci sa aveti un stagiu de cotizare de 35 calculat ca mai sus.
Trebuie retinut ca pentru a beneficia de reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca si de pensie anticipata partiala trebuie sa aveti stagiu de cotizare de 35 ani care vi-l puteti completa fie prin angajare fie prin continuarea platii contributiei pe contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii.
Dar si in acest caz trebuie retinut ca in cazul contractului nu este eficient sa platiti o perioada mai mare de completarea stagiului de 35 ani si aceasta perioada depinde daca perioada scolii este in grupa de munca sau nu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1