Subiect "contract individual modificat" Deschis de lia la data: 12/28/2011 5:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contract individual modificat
Scris de: lia la data: 12/28/2011 5:40am
Gen: F
Data nasterii: 30.06.1965
Stagiul de cotizare: 28 ani (complet, de la 1.09.1983)
Alte date: vechime neintrerupta, in invatamant
Intrebare:
Lucrez intr-o institutie scolara particulara si, incepand cu ianuarie 2012, angajatorul va diminua drepturile salariale din contractul individual. A mentionat ca diminuarea nu va fi resimtita la calcularea pensiei, pt ca noua lege va lua in calcul doar veniturile ce vor fi realizare in ultimii 5 ani. Pana atunci, drepturile mele salariale vor fi marite in contractul individual de munca.

Este adevarat ca diminuarea salariului (in prezent) nu va afecta valoarea pensiei? Conf. "principiului contributivitatii" prevazut in lege, consider ca prezenta diminuare imi va afecta cuantumul viitoarei pensii. Nu stiu cum sa procedez...

Multumesc!
Re: contract individual modificat
Scris de: la pensie la data: 12/29/2011 4:38am
Actuala lege a pensiilor 263/2010 (art 94 – 100) prevede introducerea in calculul punctajului pensiei a castigurile salariale pe toata perioada lucrata
Modul de calcul al pensiei precizat de dv, luand in calcul a castigurilor salariale pe ultimii 5 ani, a fost prevazut in legea pensiilor 19/2000, lege care a fost abrogata din data de 01 aprilie 2001.
Nu putem sa va dam sfaturi in privinta solutiilor deoarece stabilirea salariului este un atribut al angajatorului si trebuie negociat cu angajatul.
Re: contract individual modificat
Scris de: lia la data: 12/29/2011 6:46am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc pt lamuriri! imi sunt de mare ajutor in luarea unei decizii.
Un an mai bun intregii echipe!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1