Subiect "lucrez in strainatate cu contract de lucru" Deschis de Afrasinei Gica la data: 12/29/2011 5:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lucrez in strainatate cu contract de lucru
Scris de: Afrasinei Gica la data: 12/29/2011 5:00am
Gen:
Data nasterii:06.04.1968
Stagiul de cotizare:14ani(Romania)13ani(Italia),lucrez in continuare cu contract.
Alte date: din cei 14 ani...10 ani in grupa 2 de munca.
Intrebare:pot iasi anticipat la pensiein Romania ?dar partial anticipat? dupa lege in vigoare care este data la care pot iesi la pensie la virsta?
Re: lucrez in strainatate cu contract de lucru
Scris de: la pensie la data: 12/30/2011 5:59am
Pentru cele doua stagii cotizate in Romania si Italia pensia dv va contine doua componente una pentru stagiul lucrat in Romania si alta pentru stagiul lucrat in Italia fiecare calculata dupa legislatia tarii respective. Ambele componente pot fi primite la domiciliu in tara de resedinta.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere in Romania aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 06 aprilie 2031 la varsta standard de pensionare de 63 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani
Pentru stagiul de 10 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare in Romania de 16 ani si 6 luni.
Stagiul de gr II a fost echivalat cu conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 10 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 2 ani conform careia puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani adica in 06 aprilie 2029 daca atunci aveti stagiul de cotizare de 35 ani, inclusiv stagiul lucrat in Italia (acum aveti in total in Romania si Italia 29 ani si 6 luni).
In Romania nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala, diminuata deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti in 06 aprilie 2026 stagiul de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiul cotizat in Italia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1