Subiect "ELIBERARE ADEVERINTA" Deschis de MITRAN VIORICA la data: 01/04/2012 11:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ELIBERARE ADEVERINTA
Scris de: MITRAN VIORICA la data: 01/04/2012 11:02am
Gen:F
Data nasterii:18/08/1955
Stagiul de cotizare:35 ANI 6 LUNI
Alte date:
Intrebare:In decembrie 2011 mi-a venit decizia pt pensionare anticipata partiala.Pe aceasta scrie ca nu mi s-a luat in calcul la stabilirea vechimii o perioada de un an (primul servici si care nu figureaza in cartea de munca) pe motiv ca in adeverinta prezentata erau trecute realizari, nu salarii tarifare cum cere legea, asa ca am solicitat o alta adeverinta, dar mi s-a refuzat cu desavarsire eliberarea. Cui ma pot adresa pt remedierea situatiei ? Multumesc.
Re: ELIBERARE ADEVERINTA
Scris de: valentin virgil la data: 01/04/2012 2:24pm
MITRAN VIORICA :
Gen:F
Data nasterii:18/08/1955
Stagiul de cotizare:35 ANI 6 LUNI
Alte date:
Intrebare:In decembrie 2011 mi-a venit decizia pt pensionare anticipata partiala.Pe aceasta scrie ca nu mi s-a luat in calcul la stabilirea vechimii o perioada de un an (primul servici si care nu figureaza in cartea de munca) pe motiv ca in adeverinta prezentata erau trecute realizari, nu salarii tarifare cum cere legea, asa ca am solicitat o alta adeverinta, dar mi s-a refuzat cu desavarsire eliberarea. Cui ma pot adresa pt remedierea situatiei ? Multumesc.
Scrie pe decizie:Se pot contesta in termen de 30 de zile la Comisia Centrala de Contestatii care functioneaza in cadrul CNPP(Pe urma in instanta)
Re: ELIBERARE ADEVERINTA
Scris de: la pensie la data: 01/05/2012 7:19am
Nu realizati nimic daca veti contesta decizia de pensionare, asa cum sugereaza domnul Valentin, pentruca stagiul nu a fost luat in calcul din cauza unui viciu de forma al adeverintei dv.
Adeverita pentru perioada anterioara lui aprilie 2001 trebuie sa fie eliberata conform legislatiei in vigoare.
Legile 57/1974 si 49/1992 prevad ca la calculul pensiei pentru perioadele anterioare lui aprilie 2001 sa fie avute in vedere salariile tarifare si sporurile cu caracter permanent.
Daca angajatorul refuza sa va elibereze adeverinta corecta credem ca ar trebui sa va adresati la Inspectoratul Teritorioal de Munca (ITM) si le prezentati cazul si daca nu va pot ajuta deschideti o actiune in justitie, la Tribunalul teritorial, actiune care este lipsita de taxe.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1