Subiect "plata asigurarii pentru pensie" Deschis de IVAN VIOLETA la data: 01/04/2012 11:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
plata asigurarii pentru pensie
Scris de: IVAN VIOLETA la data: 01/04/2012 11:41am
Gen:
Data nasterii:05.05.1968
Stagiul de cotizare:20 ani
Alte date:
Intrebare:Am lucrat la o firma timp de 1 an cu CIM,dar angajatorul nu a platit contributia pentru pensie.Ce se va intampla cu anii in care voi lucra cu CIM, dar cu darile neplatite cand voi iesi la pensie?
Re: plata asigurarii pentru pensie
Scris de: valentin vigil la data: 01/04/2012 3:09pm
IVAN VIOLETA :
Gen:
Data nasterii:05.05.1968
Stagiul de cotizare:20 ani
Alte date:
Intrebare:Am lucrat la o firma timp de 1 an cu CIM,dar angajatorul nu a platit contributia pentru pensie.Ce se va intampla cu anii in care voi lucra cu CIM, dar cu darile neplatite cand voi iesi la pensie?
Vor fi perioade necontributive.Incercati sa reclamati angajatorul la ITM(numai in cazul cand lucrati in alta parte,altfel angajatorul o sa va faca probleme)Pt. dv data cea mai apropiata data pt. pensionare este 2026(pensie anticipata partiala cu indeplinirea stagiului de 35 de ani.
Re: plata asigurarii pentru pensie
Scris de: la pensie la data: 01/05/2012 9:12am
Din pacate situatia nu este asa de simpla cum o prezinta domnul Valentin.
Sarcina recuperarii creantelor de la angajatori o are Casa Nationala de Pensii care impreuna cu ANAF trebuie sa se recurga la toate mijloacele inclusive executarea silita pentru a impiedica prescrierea acestor creante.
Din punct de vedere al recunoasterii stagiului de cotizare depinde de perioada in care se afla acest stagiu si prevederile legii pensiilor in aceasta privinta astfel :
- Inainte de aprilie 2001 legea 3/1977 nu avea prevederi pentru aceasta situatie pentruca se platea contributie de asigurare sociala pentru intreg fondul de salarii si neplata contributiei nu era evidentiata.
- Intre aprilie 2001 – decembrie 2011 legea 19/2000 prin art 39 din normele de aplicare ale acestei legi aprobate prin Ordinul 340/2001 al ministrului Muncii si Solidaritatii Sociale prevede ca in cazul cand angajatorul nu plateste contributia si aceasta se prescrie atunci se considera stagiu de cotizare numai o treime din aceasta perioada.
- Dupa ianuarie 2011 legea 263/2010 art 48 prevede ca pentru angajatii cu contract individual de muca sa fie considerat stagiu de cotizare perioada in care s-a datorat contributie la bugetul asigurarilor sociale de stat de catre angajator si asigurat fara a fi conditionata si de plata acestei contributii
- Pana la iesirea dv la pensie cine poate sti cate legi de pensii vor mai fi adoptate si ce prevederi vor avea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1