Subiect "eliberare adeverinta" Deschis de iulia la data: 01/05/2012 4:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
eliberare adeverinta
Scris de: iulia la data: 01/05/2012 4:12am
Gen:f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
As dori sa ies la pensie anticipata partial.Am solicitat de la societatea unde am lucrat o adeverinta din care sa reeasa realizarile lunare.
Am primit urmatorul raspuns:
" In normele de aplicare a Legii 263/2010, privind sistemul unitar de pensii publice, exista o MENTIUNE in care se specifica ca: nu sunt luate in calcul la stabilirea punctajului anual intrucat nu au facut parte din baza de calcul a pensiilor, conform legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001: FORMELE DE RETRIBUIRE IN ACORD SAU CU BUCATA, IN REGIE SAU DUPA TIMP, PE BAZA DE TARIFE SAU COTE PROCENTUALE "
Eu am lucrat in regie.In cartea de munca sunt trecute salariile tarifare. Este corect sa nu-mi elibereze adeverinta cu realizarile, pentru motivul de mai sus ?
Multumesc,
Re: eliberare adeverinta
Scris de: la pensie la data: 01/06/2012 6:46am
Da este corect sa nu fie luat in calcul venitul realizat in acord sau cu bucata pentru perioada anterioara lui aprilie 2001.
Amanunte gasiti pe site-ul nostru la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Cu toate acestea cunoastem cazuri in care s-a obtinut, in justitie, dreptul de a fi utilizate aceste venituri insa nu cunoastem cum a fost motivata actiunea in justitie (la Tribunal).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1