Subiect "cand pot iesi la pensie" Deschis de violeta nica persinaru la data: 01/05/2012 5:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot iesi la pensie
Scris de: violeta nica persinaru la data: 01/05/2012 5:01am
Gen:f
Data nasterii:16.10.1956
Stagiul de cotizare:34 ani si 5 lunil 01.01.2012
Alte date:am lucrat 14 cu timp partial de 50% in grupaI
Intrebare:cand ma pot pensiona multumesc anticipat
Re: cand pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 01/06/2012 7:02am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr de munca, in 16 mai 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 7 luni.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Aceasta informatie o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca noi presupunem ca a fost echivalat ci conditii deosebite si asa am facut calcululdaca am gresit si a fost echivalat cu conditii speciale reveniti.
Pentru stagiul de 14 ani in grupa I de munca beneficiati de un spor de vechime de 7 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de peste 41 ani .
Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu in aceasta grupa de 7 ani (am tinut cont de procentul lucrat in grupa) aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 1 an si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 7 luni adica in 16 mai 2016.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, in 16 mai 2012. Indepliniti de acum conditia de stagiu pentru aceasta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1