Subiect "cand pot iesi la pensie?" Deschis de MARGINEANU AUREL la data: 01/05/2012 8:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot iesi la pensie?
Scris de: MARGINEANU AUREL la data: 01/05/2012 8:03am
Gen:masculin
Data nasterii:1950,februarie 21
Stagiul de cotizare:25 ani
Alte date:pensionat medical gr.2 invaliditate din 1995 cu revizuire anuala
Intrebare:cand pot iesi la pensi,deoarece medicul mi-a spus ca pentru fiecare an de "pensie medicala",se calculeaza 3 luni;stiam ca aceasta se intampla in cadrul muncii in grupa 2.Multumesc.
Re: cand pot iesi la pensie?
Scris de: valentin virgil la data: 01/05/2012 1:23pm
MARGINEANU AUREL :
Gen:masculin
Data nasterii:1950,februarie 21
Stagiul de cotizare:25 ani
Alte date:pensionat medical gr.2 invaliditate din 1995 cu revizuire anuala
Intrebare:cand pot iesi la pensi,deoarece medicul mi-a spus ca pentru fiecare an de "pensie medicala",se calculeaza 3 luni;stiam ca aceasta se intampla in cadrul muncii in grupa 2.Multumesc.
Pensie pt.limita de varsta in februarie 2015,la implinirea varstei 65 de ani.Legea 263/2010,art.82(1)La data indeplinirii conditiilor pt.acordarea pensiei pt.limita de varsta,pensia de invaliditate devine pensie pt. limita de varsta.De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea pt.limita de varsta,cu exceptia celor care au lucrat in conditii speciale sau deosebite de munca si care la data intrarii in pensie de invaliditate indeplineau conditia de stagiu.
Re: cand pot iesi la pensie?
Scris de: la pensie la data: 01/06/2012 7:14am
Pentru Margineanu Aurel
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 21 februarie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Perioada cat beneficiati de pensie de invaliditate este socotita in intregime stagiu de cotizare asimilat si se ia in calculul punctajului pensiei valoarea pensiei primite.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1