Subiect "intrebare" Deschis de Dorin la data: 01/05/2012 2:35pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: Dorin la data: 01/05/2012 2:35pm
Gen:masculin
Data nasterii:26 09 1956
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:24 ani grupa aIa si conditi speciale
Intrebare:Inainte dea imi adresa nelamurirea mea doresc sa va transmit traditionalul „LA MULTI ANI “multa sanatate si putere de munca dumneavoastra precum si celor dragi dumneavoastra.

La 01.08.2011 am depus la casa judeteana de pensii dosarul pentru pensionarea mea la limita de varsta dosar respins, deoarece nu sunt indeplinite conditiile impuse de prevederile art 52 din legea 263/2010 in sensul:
1)VIRSTA LA DATA INSCRIERII LA PENSIE ESTE MAI MICA DECIT VIRSTA STANDARD DE PENSIONARE
2)PENTRU PERIOADA 01.08.1981-25 03 1982;25.09 1982-31.12.1991
NU S-A ACORDAT GRUPA SUPERIOARA DE MUNCA INTRUCAT FUNCTIA AVUTA NU SE REGASESTE IN ACTUL NORMATIV PRIVIIND INCADRAREA IN GRUPA SUPERIOARA DE MUNCA
Grupa superioara de munca s-a acordat in conformitate cu ord 50/1990 carela art 3 prevede:„ Beneficiază de încadrarea în grupele I şi II de munca, potrivit celor menţionate, fără limitarea numărului, personalul care este în activitate: muncitori, ingineri, subingineri, maiştri, tehnicieni, personal de întreţinere şi reparaţii, controlori tehnici de calitate, precum şi alte categorii de personal care lucrează efectiv la locurile de munca şi activităţile prevăzute în anexele nr. 1 şi 2…….“
.Prin sarcinile pe care le am primit conform fisei postului am executat, participat sau coordonat nemijlocit activitatii cuprinse in anexa 1 pozitia 62„ Fabricarea munitiilor si a elementelor de munitii (locurile de munca unde se executa operatii cu exploziv de initiere, exploziv cu caracteristica de sensibilitate mare, precum si locurile de munca unde se executa operatii cu explozivi aromatici la care angajatii vin in contact direct cu acestia). Asamblarea si dezasamblarea focoaselor, suruburilor portamorsa si detonatoarelor (in cazul in care elementele componente sint incarcate). Asanarea terenurilor si a apelor de munitii, produse pirotehnice, materiale explozive si mine. Operatii de distrugere a munitiilor incarcate si a elementelor de munitii incarcate, a pulberilor, a explozivilor si a materialelor pirotehnice. Delaborarea munitiilor si a elementelor pirotehnice incarcate cu substante explozive sau incendiare.“.
Mentionez ca:
- unitatea a eliberat adeverina din care reiese„ temeiul incadrari in grupa aIa de munca il reprezinta ord MMPS nr 50/90 reactualizat anexa I poz 62“
- incadrarea mea in acea perioada era de subinginer proiectant
- adeverinta este conform anexei 14 din norme de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice legea 263/2010
Intrbarea mea:
Daca se poate acorda grupa de munca superioara pentru perioada01.08.1981-25 03 1982;25.09 1982-31.12.1991,chiar daca functia mea(subinginer proiectant)nu este specificat in mod expres in art 3 din ord 50/90,aceasta se poate regasi in „alte categorii de personal care lucrează efectiv la locurile de munca şi activităţile prevăzute în anexele nr. 1 şi 2…“?

VA MULTUMESC,
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 01/06/2012 9:02am
Va multumim pentru urari si va uram si noi “LA MULTI ANI”
La eliberarea adeverintei se face o gresala in sensul ca se cauta incadrarea locului dv de munca in anexele Ordinului 50/1990 in momentul eliberarii acesteia.
Asa cum se prevede in Ordinul 50/1990 conducerile unitatilor impreuna cu sindicatele au facut o nominalizare a persoanelor (posturilor) care se incadreaza in grupele de munca pe pozitiile din anexele ordinului 50/1990. Aceasta nominalizare este materializata intr-un document care s-a depus la Casa de pensii odata cu documentatia de aprobare a incadrarii in grupele de munca.
Deci functionarul care intocmeste adeverinta ar trebui sa caute mai intai in aceasta nominalizare a persoanelor (posturilor) si abia dupa aceia in anexele la ordinul 50/1990.
In acest caz raspunsul nostru este ca, da, perioada lucrata de dv in intervalele nominalizate poate fi incadrata in grupele de munca daca locul dv de munca (postul) este nominalizat in documentatia indicata de noi mai sus.
Daca nu sunteti multumit de decizia casei de pensii puteti sa o contestati la Comisia Centrala de Contestatii si apoi la Tribunal dar in motivarea contestatiei trebuie sa faceti referire la documentatia intocmita de unitate pentru incadrarea posturilor in grupele de munca,
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1