Subiect "pensie anticipatapartiala" Deschis de Aura Sandu la data: 01/06/2012 4:32pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipatapartiala
Scris de: Aura Sandu la data: 01/06/2012 4:32pm
Gen:F
Data nasterii:nov 1956
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date:
Intrebare: Am inceput sa lucrez in apr 1981 si n-am intreruperi pana in prezent....dar...in cartea mea de munca este consemnat ca: "in per. 01.06.1988 - 01.04.1999 nu se face dovada taxelor la stat"...desi mie mi s-au retinut taxele care nu au fost virate de angajator (angajatorul nu mai exista..si nici lichidator n-a fost desemnat pentru gestionarea documentelor).
Aceastaperioada de 10 luni probabil nu poate fi considerata stagiu de cotizare...dar pot plati taxele necesare ca sa imi fie completat stagiu?....si sa pot depune cerere de pensionare anticipata partiala dupa data de 01.07.2012 cand indeplinesc varsta necesara.
Pot face alte demersuri in scopul clarificarii stagiului meu de cotizare?
Cu mutumiri,
Aura SANDU
Re: pensie anticipatapartiala
Scris de: la pensie la data: 01/08/2012 11:07am
Art 37 alin (1) litera a) din normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 prevede ca pentru realizarea stagiului complet de cotizare se iau in calcul, separa, stagiile de cotizare realizate pana la intrare in vigoare a acestei legi adica 01 ianuarie 2011. Dupa ianuarie 2011 se considera stagiu de cotizare perioada lucrata cu contract de cotizare indifferent daca angajatorul a platit sau nu contributia.
In cazul dv perioada in care angajatorul nu a platit contributiile de asigurare sociala se afla perioada cand era valabila legea pensiilor 3/1977, care nu are prevederi in acest caz.
Trebuie sa facem precizarea ca inainte de aprilie 2001 nu vi s-a retinut contributie de asigurari sociale (CAS) ceeace ati platit dv a fost contributie pentru pensie suplimentara care se are in vedere la calculul pensiei.
Abia dupa aprilie 2001 prin art 39 din normele de aplicare ale legii 19/2000 (valabila intre aprilie 2001 si decembrie 2010) aprobate prin Ordinul 340/2001 al ministrului Muncii si Solidaritatii Sociale se prevede ca in cazul cand angajatorul nu plateste contributia si aceasta se prescrie atunci se considera stagiu de cotizare numai o treime din aceasta perioada.
Pentru a clarifica situatia credem ca aveti solutia de a cere la Casa de pensii de care apartine domiciliul dv “Situatia stagiului de cotizare” pe toata perioada lucrata.
Din pacate nu puteti plati din urma contributia pentru a vi se lua in calcul stagiul de cotizare in cazul in care acesta nu se recunoaste in intregime.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1