Subiect "Pensie Anticipata" Deschis de Nelu la data: 01/12/2012 1:28pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie Anticipata
Scris de: Nelu la data: 01/12/2012 1:28pm
Gen:M
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:29 ani
Alte date:
Intrebare:Buna seara
Sunt nascut in 1956 , m-am angajat prima data in 1973. Am 29 ani lucrati, din care 10 sunt in grupa 2 si 1 in israel. Cand as putea sa ies la pensie anticipat ?sau la cerere....
va multumesc !
Astept un rspuns.
Re: Pensie Anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/13/2012 7:13am
Din pacate trebue sa va facem observatia ca dupa ce ca nu ne dati decat anul nasterii in loc de data nasterii in cateva randuri dati doi ani de nastere diferiti.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 10 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 31 ani si 6 luni.
Stagiul de gr II a fost echivalat cu conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 10 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 2 ani conform careia puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta de la varsta de 63 ani daca pana atunci realizati un stagiu de cotizare de 35 ani.
In ceiace priveste anul lucrat in Israel nu va putem da mai multe precizari pentruca nu stim in ce conditii ati lucrat acolo. Daca ati lucrat pe contract individual si ati platit contributie la pensie acolo va putem spune ca va fi luat in consideratie ca vechime deoarece de curand Romania a incheiat un acord bilateral, cu Israelul, in domeniul asigurarilor sociale
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1