Subiect "corectii in cartea de munca" Deschis de liliana la data: 01/12/2012 2:44pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
corectii in cartea de munca
Scris de: liliana la data: 01/12/2012 2:44pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Dupa ce am primit cartea de munca am constatat o inregistrare eronata a salariului la una dintre gradatiile din urma. Care este modalitatea de corectare a inregistrarii avand in vedere ca deja cartea de munca este inchisa? Este normal sa se mai faca acum inscrieri de corectie in cartea de munca sau exista alta metoda de corectare a informatiei eronate?
Multumesc
Re: corectii in cartea de munca
Scris de: la pensie la data: 01/13/2012 8:08am
Daca perioada la care va referiti este dupa aprilie 2001 nu mai este nevoie de rectificare deoarece sumele platite CAS si veniturile pentru care a fost platita aceasta contributie au fost transmise electronic la Casa de pensii si se afla in arhiva acestei case.
Daca perioada este inainte de aprilie 2001 adresativa angajatorului care a completat gresit carnetul de munca pentru a gasi solutia de remediere.
Noi presupunem ca solutia ar fi o adeverinta in care sa se specifice salariul corect si faptul ca acesta este inscris gresit in carnetul de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1