Subiect "pensie limita de varsta" Deschis de pauna covalea la data: 01/16/2012 6:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta
Scris de: pauna covalea la data: 01/16/2012 6:59am
Gen:penalizare
Data nasterii:27.04.1952
Stagiul de cotizare:28ani si 2 luni
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua ,va rog daca puteti sa ma lamuriti cu cateva neclaritati. Mama a fost pensionata anticipat la 54 ani (vechime 28 ani si 2 luni) si a primit o pensie anticipata 410 ron timp de 5 ani. In 2011 a implinit varta legala de pensionare la limita de varsta. Am cerut recalculare pensiei . In acest moment primeste o pensie de 590 ron(poate fi vreo greseala??). Intrebarea mea este daca aceasta pensie are apilcata o penalizare pentru perioada cat a primit pensia anticipata si daca da pentru ce perioada se aplica sau asta va fi pensia ei de aici inainte???? va multumesc anticipat
Re: pensie limita de varsta
Scris de: valentin virgil la data: 01/16/2012 11:25am
pauna covalea :
Gen:penalizare
Data nasterii:27.04.1952
Stagiul de cotizare:28ani si 2 luni
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua ,va rog daca puteti sa ma lamuriti cu cateva neclaritati. Mama a fost pensionata anticipat la 54 ani (vechime 28 ani si 2 luni) si a primit o pensie anticipata 410 ron timp de 5 ani. In 2011 a implinit varta legala de pensionare la limita de varsta. Am cerut recalculare pensiei . In acest moment primeste o pensie de 590 ron(poate fi vreo greseala??). Intrebarea mea este daca aceasta pensie are apilcata o penalizare pentru perioada cat a primit pensia anticipata si daca da pentru ce perioada se aplica sau asta va fi pensia ei de aici inainte???? va multumesc anticipat
Vechimea de 28 ani si 2 luni este stagiul complet de cotizare ,din Legea 19/2000.Procentul de penalizare 30%pt.fiecare luna de anticipare(s-a incadrat in tabel la peste 4 ani si sub 5 ani)590 lei x o,30 =177lei(410+177=587)Va rog sa folositi programul de calcul al pensiilor de pe acest forum,pt. a va face o idee daca pensia a fost calculata corect.
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 01/17/2012 3:59am
Asa cum v-a explicat si domnul Valentin calculul pensiei dupa eliminarea diminuarii este corect daca a fost corect calculata pensia diminuata.
Credem ca daca veti citi cu atentie decizia de pensionare anticipata partiala veti gasi punctajul mediu nediminuat al pensiei calculate si daca inmultiti acest punctaj mediu nediminuat cu valoarea punctului pensiei care este acum de 732,80 lei veti vedea ca pensia nediminuata este cea primita.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1