Subiect "Decizie pensie" Deschis de Joita Nicoleta la data: 01/16/2012 9:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Decizie pensie
Scris de: Joita Nicoleta la data: 01/16/2012 9:57am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua, tatal meu a fost in pensie de boala gradul 2 ( in jur de 8 ani). Acum cateva zile ia venit decizia de pensie definitiva ( la termen).Vreau sa stiu este normal ca pe decizia definitiva sa scrie acelasi cuantum de pensie pe care a luat-o pana acum? Cand iesi la pensie la termen nu se modifica si cuantumul pensiei definitive? Cum se poate face o cerere de recalculare a pensiei? Va multumesc.
Re: Decizie pensie
Scris de: valentin virgil la data: 01/16/2012 11:00am
Joita Nicoleta :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua, tatal meu a fost in pensie de boala gradul 2 ( in jur de 8 ani). Acum cateva zile ia venit decizia de pensie definitiva ( la termen).Vreau sa stiu este normal ca pe decizia definitiva sa scrie acelasi cuantum de pensie pe care a luat-o pana acum? Cand iesi la pensie la termen nu se modifica si cuantumul pensiei definitive? Cum se poate face o cerere de recalculare a pensiei? Va multumesc.
Inseamna ca pensia de invaliditate este mai mare decat cea pt. limita de varsta si conf.legii se mentine in plata pensia mai avantajoasa.In decizie trebuie sa se specifice la pc.G(2)punctajul mediu anual,comparatil cu cel aflat in plata(il imultiti cu 732,8lei valoarea pc.de pensie)
Re: Decizie pensie
Scris de: la pensie la data: 01/17/2012 4:42am
Daca doreati o analiza a situatiei tatalului dv trebuia sa ne dati si datele necesare adica :
Data nasterii
Data iesirii la pensie de invaliditate
Stagiul de cotizare la data iesirii la pensie
Pensia pde invaliditate pe care a primit-o in ultimile luni.
Nedandu-ne aceste date va raspundem la general.
Da este posibil.
In cazul in care o persoana are la iesirea la pensie de invaliditate un stagiu de cotizare mai mic decat stagiul complet de cotizare primeste un stagiu potential pentru care primeste un punctaj suplimentar.
Aceasta situatie o puteti verifica pe decizia de pensionare de invaliditate.
La calculul pensiei pentru limita de varsta se elimina punctajul suplimentar pentru stagiul potential si se introduce in calcul perioada cat a beneficiat de pensie de invaliditate luandu-se in calcul in loc de salariu pensia primita. Daca pe perioada pensiei de invaliditate rezulta un punctaj mai mic decat punctajul primit pentru stagiul potential ar insemna ca pensia pentru limita de varsta sa fie mai mica decat pensia de invaliditate. In cazul tatalui dv este posibil daca pentru ultimii 8 ani a avut stagiu potential iar pensia de invaliditate a fost mai mica de 400 lei.
Pentru a se impiedica aceasta situati legea prevede ca tatal dv sa ramana cu prnsia mai avantajoasa adica pensia de invaliditate.
Cererea de recalculare se poate face sub forma de contestatie catre “Comisia Centrala de Contestatii” care se depune la registratura Casei de Pensii de care apartine tatal dv, insa inainte de contestatie analizati cele spuse de noi mai sus.
Re: Decizie pensie
Scris de: Joita Nicoleta la data: 02/02/2012 8:04am
Revin cu datele cerute - referitor la pensia tatalui meu:

Anul nasterii: 12 mai 1947
Data iesirii la pensie de invaliditate: 25.07.2003
Stagiul de cotizare : 28 ani 6 zile
Pensia invaliditate pe ultimele 3 luni: 679 lei/luna

Mentionez ca am atasat la dosarul de pensie acte din care reiese ca tatal meu a beneficiat timp de 10 ani de grupa a 2 a de munca (in constructii- pe santier).

Va multumesc,
Nicoleta Joita
Re: Decizie pensie
Scris de: la pensie la data: 02/05/2012 10:11am
Asa cum am explicat in raspunsul anterior la primirea deciziei de pensie de invaliditate tatal dv a primit un stagiu potential. Conform anului de nastere stagiul potential a fost de cca 5 ani si 2 luni pentru care a primit un punctaj suplimentar de cca 3,1 puncte. Aceste cifre le gasiti in decizia de pensie de invaliditate.
La calcularea pensiei pentru limita de varsta a fost eliminat acest punctaj suplimentar si s-a adaugat un alt punctaj calculat pentru perioada de pensie de invaliditate de 8 ani luandu-se in calcul in loc de salariu pensia de invaliditate primita. Avand in vedere perioada si pensia primita apreciem ca punctajul pe aceasta perioada a fost de cca 2,6 puncte mai mic de 3,1 puncte eliminate si din aceasta cauza s-a pastrat pensia de invaliditate care a fost mai mare decat pensia pentru limita de varsta recalculata.
In privinta stagiului de cotizare in grupa II de munca este o alta problema pe care nu o putem discuta deoarece iarasi nu avem datele necesare deoarece nu ati precizat la care dosar de pensie ati atasat adeverinta pentru stagiul in grupa II de munca si nici nu cunoastem ce punctaje anuale a avut tatal dv pe aceasta perioada.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1