Subiect "calcul punctaj" Deschis de hobincă iulian - gheorghe la data: 01/16/2012 12:05pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul punctaj
Scris de: hobincă iulian - gheorghe la data: 01/16/2012 12:05pm
Gen: masculin
Data nasterii: 17.07.1961
Stagiul de cotizare: 20 ani
Alte date: pensionar militar
Intrebare: Mă numesc Hobincă Iulian - Gheorghe domiciliat în Hunedoara str. Mihai Viteazu nr 8 şi aş dori să stiu cum s-a calculat în decizia privind revizuirea pensiei punctajul suplimentar acordat în funcţie de contribuţia la fondul pentru pensia suplimentară. Am făcut contestaţie şi mi s-a răspuns că acest punctaj s-a calculat conf. art. 168 din Legea 263/2010. Ori acest articol prevede că cei care au contribuit la fondul pentru pensia suplimentară beneficiază de o creştere a punctajului determinat prin aplicarea unor procente la PUNCTAJELE LUNARE REALIZATE ÎN ACESTE PERIOADE, pe când în decizia de revizuire acele procente sunt aplicate la un punctaj mediu anual realizat, şi care n-am idee cum a fost determinat. Aş dori să stiu concret cum se calculează acest punctaj suplimentar.
Intenţionez să mă adresez instanţei pe acest aspect dacă acest punctaj suplimentar a fost calulat greşit.
Cu stimă,
Hobincă Iulian - Gheorghe
Re: calcul punctaj
Scris de: la pensie la data: 01/17/2012 6:42am
Si noi am fost surprinsi de acest mod de calcul al punctajului pentru contributia pentru pensie suplimentara practicat de Casa de pensii.
Acest punctaj se calculeaza conform art 165 alin (1) din legea 19/2000 pentru pensile calculate pana in 01 ianuarie 2011 si conform art 168 alin (1) din legea 263/2010 pentru pensile calculate dupa 01 ianuarie 2011 prevederi care sunt echivalente.
Aceste articole prevad intradevar ca procentele prevazute in aceste articole sa fie aplicate punctajelor lunare.
Disfunctia pe care o semnalati dv se refera la modul de prezentare al rezultatului calcului si anume :
Pe perioada in care procentul este acelasi punctajul suplimentar este acelasi daca este aplicat punctajelor lunare si le adunam pe toata perioada cat procentul este acelasi sau calculam suma punctajelor anuale pe aceiasi perioada si o inmultim cu procentul respectiv
De exemplu :
In lege se prevede ca in perioada 01 ianuarie 1973 – 01 ianuarie 1978 procentul de calcul este de 13 %
Daca vom calcula conform prevederilor legale pentru un punctaj lunar de 1 punct rezulta un punctaj suplimentar de 0,13 pe luna. Evident ca pe o prioada de un an rezulta un punctaj suplimentar mediu pe an tot de 0,13 deoarece suma punctajelor suplimentare lunare pe un an este de 1,56 puncte care se impart la 12 luni pentru a se calcula media pe an. Find 5 ani cu acelasi procentaj in perioada precizata mai sus rezulta conform legii in perioada 01 ianuarie 1973 – 01 ianuarie 1978 un punctaj suplimentar de 5 ani X 0,13 puncte pe an adica 0,65 puncte
Modul de prezentare al calculului acestui punctaj din decizia de recalculare prezentat de Casa de pensii ne sugereaza ca s-a calculat suma punctajelor anuale realizate pe o perioada cu acelasi procentaj si apoi s-a inmultit cu procentul. Adica in exemplu nostru daca avem o medie de 1 punct pe an in 5 ani vom avea 5 puncte si 5 puncte X 0,13 rezulta tot 0,65 puncte.
Daca doriti verificarea acestor calcule va puteti folosi si de programul de calcul de pe site-ul nostru dar va avertizam ca acesta este conceput conform prevederilor legii 19/2010 pentru calculul pensiilor celor care au lucrat in domeniul public si aplicand procentul punctajelor lunare insa cu o minima informare comparatiile pot fi edificatoare.
Daca explicatia noastra nu va este clara reveniti cu un exemplu concret.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1