Subiect "Determinare punct pensie" Deschis de Bodea Gheorghe la data: 01/17/2012 6:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Determinare punct pensie
Scris de: Bodea Gheorghe la data: 01/17/2012 6:05am
Gen:M
Data nasterii:13.05.1950
Stagiul de cotizare: 38 ani
Alte date:
Intrebare:Folosind programul dvs. punctajul lunar pentru optiunea "L" este diferit de punctajul lunar pentru optiunea "P2" la aceleasi sume, cu toate ca in lege modalitatea de calcul este aceeasi. Am testat pentru anul 1970,1971...
E ceva ce nu stiu?
Re: Determinare punct pensie
Scris de: la pensie la data: 01/18/2012 7:05am
Daca puneti asemenea intrebare inseamna ca sunt mai multe lucruri pe care nu le stiti.
Codul “L” se foloseste pentru perioada de stagiu in care ati fost angajat cu contract de munca individual si ati primit un salariu lunar pe care il introduceti in coloana salarii si eventual anumite sporuri pe care le introduceti in coloanele de sporuri. Acest lucru l-ati inteles si l-ati folosit corect in programul verificat de noi (mai putin problema sporului de vechime ). La sporul de vechime am observat mici erori fata de cum explicam noi pe site la pagina :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
De exemplu in septembrie si octombrie 1983 sporul ar trebui sa fie 9 %
Codul “P2” se foloseste numai in cazul calcularii pensiei de invaliditate de gradul 2 si numai pe perioada stagiului potential. Acest stagiu potential se acorda prin decizia de pensionare de invaliditate numai celor care la data pensionarii de invaliditate nu au realizat stagiul complet de cotizare care in cazul dv este de 35 ani si numai pe perioada ulterioara pensionarii deci nu este cazul sa primiti stagiu potential sis a folositi acest cod.
In plus utilizarea codului P2 pentru care se acorda un punctaj suplimentar nu poate fi cumulat cu introducerea unui salariu in coloana salarii.
Am verificat datele introduse de dv in unul din programele deschise si nu avem observatii decat aceia cu sporul de vechime si faptul ca daca doriti ca dupa aprilie 1992 sa vi se ia in calcul si alte sume (sporuri) in afara de suma inscrisa in carnetul de munca trebuie sa prezentati o adeverinta eliberata de angajator cu aceste sume.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1