Subiect "Nr. zile" Deschis de Titi la data: 01/19/2012 2:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Nr. zile
Scris de: Titi la data: 01/19/2012 2:16am
Gen:M
Data nasterii:13.01.1953
Stagiul de cotizare:38ani, 2luni si 13zile
Alte date:
Intrebare: La o firma am lucrat pe 30 si 31 martie.
Cate zile lucrate se trec ca vechime?.
Eu zic ca 30 este o zi, iar 31 este a doua zi lucrata.
Sper ca nu faceti socoteala 31-30=1 (o zi).
Re: Nr. zile
Scris de: la pensie la data: 01/20/2012 2:21am
Ati sperat bine noi nu facem nicio socoteala pentruca nu stim la ce va foloseste dar in schimb vom incerca sa va explicam cum este cu zilele lucratoare.
Deci daca ati lucrat doua zile speram ca firma v-a platit doua zile daca ati convenit sa va plateasca cu un salariu pe zi lucratoare.
Dar la pensii stagiile de cotizare nu se socotesc in zile lucratoare ci in zile calendaristice,
In cazul perioadelor lucrate sau a concediilor medicale mai mici de o luna este necesara transformarea numarului de zile lucratoare in zile calendaristice pentru ca in cazul mai multor perioade sa poata fi cumulate si transformate in luni de stagiu de cotizare,
Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 prevede la art 34 ca modalitatea de transformare din zile lucratoare in zile calendaristice sa fie facuta conform unei proceduri aprobate de presedintele Casei Nationale de Pensii Publice. Noi nu cunoastem aceasta procedura si nici nu am incercat sa o aflam. Daca este asa importanta pentru dv adresati-va casei de pensii teritoriale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1