Subiect "intrebare" Deschis de diamant zoltan la data: 01/19/2012 10:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: diamant zoltan la data: 01/19/2012 10:29am
Gen:m
Data nasterii:1952
Stagiul de cotizare:43
Alte date:
Intrebare:Buna ziua!Mi-am depus dosarul la casa de pensii, care mi-a respins dosarul pe motiv ca"varsta la data inscrierii la pensie este mai mica decat varsta standard de pensionare".Din felul in care sunt prelucrate datele in decizia de respingere a dosarului reiese ca data iesirii mele la pensie se amana cu 1 an.Intrebarea mea este: Cum pot afla exact cand indeplinesc varsta iesirii la pensie si,atunci cand voi indeplini conditiile va trebui sa-mi refac dosarul,sau este valabil cel depus deja,si pe baza caruia s-au facut calculele respective? Va multumesc pentru intelegere si pentru raspuns.
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 01/20/2012 3:22am
Aceste date le puteti afla pe pagina site-ului nostru de la adresa :
http://www.lapensie.com/virsta-pensionare-legea-unitara.php
De aici trebuie sa retineti ca puteti iesi la pensie pentru limita de varsta la varsta de 65 ani si pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 60 ani.
Deci daca ati primit raspunsul citat inseamna ca ati cerut pensie pentru limita de varsta sin u aveti 65 ani iar daca aveti 60 ani trebuia sa cereti pensie anticipata.
Dosarul de pensie anticipata contine aceleasi acte ca dosarul de pensie pentru limita de varsta si in plus o dovada de la angajator ca ati incetat activitatea, dovada care o puteti depune si atunci cand primiti decizia de pensionare daca acum lucrati si angajatorul este de acord sa lucrati in continuare..
Dosarul de pensie care urmeaza sa-l depuneti nu se modifica daca de la intocmirea lui nu ati mai lucrat, cu exceptia cererii in care va trebui sa specificati clar ca doriti pensie anticipata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1