Subiect "contract de asigurare sociala" Deschis de cristina K la data: 01/20/2012 4:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contract de asigurare sociala
Scris de: cristina K la data: 01/20/2012 4:59am
Gen:f
Data nasterii:21.07.1955
Stagiul de cotizare:28ani ,6 luni in Romania ,9 ani in Italia ,de 2 luni am incheiat contract de asigurare sociala in Romania ptr. ca in prezent nu lucrez.
Alte date ;recent mi-a fost oferit un contract de lucru in Italia part taime ,va rog sa ma sfatuiti ce am de facut ,pot continua contractul de asigurare sociala si in paralel sa si lucrez? avand in vedere ca acest contract nu dureaza mult .Va multumesc anticipat .


Intrebare:
Re: contract de asigurare sociala
Scris de: la pensie la data: 01/21/2012 4:44am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in Romania in 21 septembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata numai daca si atunci cand realizati stagiul de cotizare in Romania de 30 ani si 2 luni.
Completarea stagiului de cotizare pentru a obtine pensia anticipata partiala o puteti face numai lucrand in Romania sau prin contractul de asigurarea sociala pe care l-ati incheiat.
Stagiul lucrat (cotizat) in Italia nu se ia in calculul stagiului de cotizare pentru acordarea pensiei anticipate partiale.
Pe timpul cat aveti contract de asigurare sociala puteti lucra fie in Romania fie in Italia.
Daca mai continuati sau nu contractul de asigurare sociala este decizia dv dupa analiza pe care o faceti avand in vedere :
- Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala trebuie sa completati prin contract de asigurare sociala inca 1 an si 8 luni platind contributia in aceast an pe care o platiti acum (preferabil sa fie minima) iar anul viitor o contributie apropiata.
- Dupa completarea stagiului de cotizare veti beneficia de pensie anticipata pariala pana in 21 septembrie 2015 diminuata cu 19 % pe timp de cca 2 ani.
- Pe timpul cat beneficiati de pensie anticipata partiala nu aveti dreptul sa lucrati cu contract de munca
-Influenta contributiei platita in cadrul contractului de asigurare sociala la valoarea pensiei este foarte mica si nu merita sa continuati acest contract daca nu veti beneficia de pensie anticipata partiala.
Stagiul de cotizare din Italia nu este luat in calcul in niciun fel la pensia din Romania, pentru el vi se calculeaza o alta pensie comunitara conform legislatiei italiene.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1