Subiect "PENSIE" Deschis de CHIRITA SANDU la data: 01/20/2012 7:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIE
Scris de: CHIRITA SANDU la data: 01/20/2012 7:07am
Gen:MASCULIN
Data nasterii: 16.07.1953
Stagiul de cotizare: 17 ANI GRUPA II SI 7 ANI GRUPA I
Alte date:
Intrebare:CAND POT IESI LA PENSIE LA LIMITA DE VARSTA?
Re: PENSIE
Scris de: valentin virgil la data: 01/20/2012 1:30pm
CHIRITA SANDU :
Gen:MASCULIN
Data nasterii: 16.07.1953
Stagiul de cotizare: 17 ANI GRUPA II SI 7 ANI GRUPA I
Alte date:
Intrebare:CAND POT IESI LA PENSIE LA LIMITA DE VARSTA?
Cred ca ati uitat sa postati si stagiul de cotizare,ati lucrat numai 24 de ani?Pt acest stagiu chiar si cu stagiul suplimentar aferent pt.perioadele de munca in conditii speciale(daca se echivaleaza cei 7 ani de gr.I-a)nu indepliniti conditia de stagiu complet de cotizare de 35 ani.Pensie pt.limita de varsta in iulie 2018.
Re: PENSIE
Scris de: la pensie la data: 01/21/2012 6:54am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca, in 16 iulie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupele I si II au fost pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite iar stagiile in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite, prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010. Grupa cu care au fost echivalat stagiile dv de gr I le puteti afla la unitatile la care ati lucrat aceste stagii.
Pentru stagiile in grupele I si II beneficiati de un spor de vechime de 7 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare (am luat in calcul 24 ani) si realizati un stagiu total de cotizare de 31 ani si 9 luni.
In functie de cum a fost echivalat stagiul dv de gr I exista doua variante de pensionare:
Daca stagiul in gr I de munca a fost echivalat cu conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 7ani iar daca locurile dv de munca de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni.
In ambele cazuriputeti beneficia de aceste reduceri si puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta cand va completati stagiul de cotizare la 35 ani (inclusive sporul de vechime pentru stagiile in grupele de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1