Subiect "Cind ies la pensie" Deschis de EUGEN VALCIU la data: 01/23/2012 1:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cind ies la pensie
Scris de: EUGEN VALCIU la data: 01/23/2012 1:45am
Gen:masculin
Data nasterii:15.06.1953
Stagiul de cotizare:37.4
Alte date:7.6 ani gr.I,17.4ani gr.II,
Intrebare:CIND IES LA PENSIE LA LIMITA DE VIRSTA
A FOST MODIFICATA LEGEA PENSIILOR REFERITOR LA GRUPELE DE MUNCA .
Re: Cind ies la pensie
Scris de: la pensie la data: 01/23/2012 4:35am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca, in 15 iunie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani
Grupele I si II au fost pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite iar stagiile in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite, prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010. Grupa cu care au fost echivalat stagiul dv de gr I o puteti afla la unitatea la care ati lucrat acest stagiu.
Pentru stagiile in grupele I si II beneficiati de un spor de vechime de 7 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 45 ani si 1 luna.
In functie de cum a fost echivalat stagiul dv de gr I exista doua variante de pensionare:
Daca stagiul in gr I de munca a fost echivalat cu conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si va puteati pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani adica din 15 iunie 2011
Daca locurile dv de munca de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni adica in 15 decembrie 2012.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1