Subiect "Stagiu complet de cotizare" Deschis de Dorin J. la data: 01/23/2012 3:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stagiu complet de cotizare
Scris de: Dorin J. la data: 01/23/2012 3:26am
Gen:M
Data nasterii:17.12.1951
Stagiul de cotizare:
Alte date:Decizie de pensionare emisa in ian.2012
Intrebare:Am primit decizia de pensionare-anticipata partial incepand cu data de 19.12.2011, decizia fiind emisa in luna ianuarie 2012. Analizand datele continute in decizie am constatat ca stagiul complet de cotizare avut in vedere pentru calculul punctajului anual a fost 35 ani.
Este corect acest lucru avand in vedere data iesiri la pensie si prevederile art.3(1)/n din Legea 263/2010(..."la numarul anilor corespunzatori stagiului complet de cotizare prevazut de lege LA DATA PENSIONARII"), respectiv 33 ani si 6 luni in cazul iesirii la pensie in luna ianuarie 2012??
Cu multumiri pentru raspuns si pentru intreaga Dvs. activitate.
Re: Stagiu complet de cotizare
Scris de: la pensie la data: 01/23/2012 5:41am
Este corect stagiul complet de cotizare trecut in decizia de pensie anticipata partiala.
Dv interpretati trunchiat stagiul de cotizare la data de iesire la pensie. Atat varsta standard de pensionare si stagiul complet de cotizare se determina in functie de data nasterii din anexa 5 la legea pensiilor. Acestea pot fi determinate usor si pe site-ul nostru la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/virsta-pensionare-legea-unitara.php
Conform anexei 5 la legea pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in 17 decembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani
Pe site-ul nostru se face specificarea ca pentru barbati “in aceasta luna se iese la pensie fara reduceri” la varsta standard de pensionare de “64 ani si 3 luni” si stagiul complet de cotizare de “33 ani si 6 luni”
Dar dv in aceasta luna nu aveti nici varsta standard de pensionare de 64 ani si 3 luni si ati iesit la pensie cu reducerea acestei varstei (anticiparea este tot o reducere a varstei de pensionare).
Multumim pentru aprecierea activitatii.
Re: Stagiu complet de cotizare
Scris de: Dorin J. la data: 01/23/2012 7:21am
Gen:M
Data nasterii:17.12.1951
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc pentru raspunsul prompt!
Fata de cele comunicate de Dvs. va rog sa analizati in ce caz din fosta lege a pensiilor(Legea 19/2000)se incadreaza o situatie concreta pe care o cunosc personal si anume:
-Barbat, nascut decembrie 1951, iesit la pensie pentru limita de varsta in luna decembrie 2009 cu reducerea varstei standard de pensionare cu 7 ani si 0 luni ca urmare a activitatii in grupele I(conditii speciale) si II(conditii deosebite) de munca(dintre care 8 ani si 7 luni lucrati in conditii speciale) si in a carui decizie de pensionare apare precizat: "Stagiul complet de cotizare(conform Legii 19/2000):32 ani si 0 luni. Acest stagiu(32 ani) a fost folosit pentru calculul punctajului mediu anual in cazul de mai sus!
Cu multumiri inca o data pentru raspunsurile Dvs. prompte
Re: Stagiu complet de cotizare
Scris de: la pensie la data: 01/23/2012 9:23am
Calculand datele de pensionare conform legii 19/2000 pentru cazul prezentat de dv rezulta urmatoarele :
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca, in decembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani
Pentru stagiul de 8 ani si 7 luni (in intervalul 7 ani si 6 luni si 10 ani) lucrat in gr I echivalat cu conditii speciale conform tabelului 6 din anexa 4 la legea 19/2000 beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si a stagiului complet de cotizare tot cu 3 ani (de la 35 la 32 ani).
Persoana cunoscuta de dv a mai avut un stagiu de cotizare in gr II echivalat cu conditii deosebite intre 18 si 20 ani pentru care a beneficiat de o reducere a varstei de pensionare cu 4 ani. Pentru stagii in conditii deosebite nu se acorda reducerea stagiului complet de cotizare.
Deci diferenta intre vechea lege a pensiilor si cea actuala in privinta reducerilor acordate pentru stagiile de munca se observa numai la stagiile in conditii speciale care se calculeaza in mod diferit si in plus legea 19/2000 acorda si reducerea stagiului complet de cotizare care evident ca are influenta si asupra modului de calcul al punctajului pensiei. Nu trebuie sa fiti prea invidios pe el pentruca avantajul reducerii stagiului de cotizare la calculul punctajului pensiei atrage dupa sine eliminarea punctajului suplimentar pentru stagiile in grupele de munca pe care acea persoana nu le-a mai primit.
Re: Stagiu complet de cotizare
Scris de: Dorin J. la data: 01/23/2012 11:15am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc inca o data pentru clarificarile si solicitudinea Dvs.!(Nu era vorba de invidie in niciun caz!!)

Inca o data multumiri pentru ceea ce faceti!!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1