Subiect "lamuriri calcul pensie invalid" Deschis de emilian florin la data: 01/23/2012 6:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lamuriri calcul pensie invalid
Scris de: emilian florin la data: 01/23/2012 6:15am
Gen:m
Data nasterii:21.06.1953
Stagiul de cotizare:37 ani 7luni(inclusiv facultate, stagiu mil ÅŸi un an pensie invalid grad 3)
Alte date:handicap grad 2 accentuat din febr 2003
Intrebare:Va mulţumesc pentru opiniile şi răspunsurile pe care mi le-aţi dat anterior şi cu tot respectul precizez că cel mai recent mesaj al meu nu este un reproş că nu aţi reuşit să actualizaţi programul de calcul, situaţie pe care o înţeleg.
Aşa cum mi-aţi solicitat în cel mai recent mesaj, vă fac următoarele precizări:
- perioadele în care am precizat N sunt înscrise în carnetul meu de muncă dar nu este trecut salariul;
- gradul de invaliditate este 3;
- stagiul militar este trecut în carnetul de muncă.
Vă rog să-mi precizaţi cum se face calculul în perioadele cu N, în perioada stagiului militar şi în perioada celor patru ani de facultate aşa cum se prevede în legea 230/2010.
Cu sincere şi respectuoase mulţumiri!
Re: lamuriri calcul pensie invalid
Scris de: emilian florin la data: 01/23/2012 6:19am
emilian florin :
Gen:m
Data nasterii:21.06.1953
Stagiul de cotizare:37 ani 7luni(inclusiv facultate, stagiu mil ÅŸi un an pensie invalid grad 3)
Alte date:handicap grad 2 accentuat din febr 2003
Intrebare:Va mulţumesc pentru opiniile şi răspunsurile pe care mi le-aţi dat anterior şi cu tot respectul precizez că cel mai recent mesaj al meu nu este un reproş că nu aţi reuşit să actualizaţi programul de calcul, situaţie pe care o înţeleg.
Aşa cum mi-aţi solicitat în cel mai recent mesaj, vă fac următoarele precizări:
- perioadele în care am precizat N sunt înscrise în carnetul meu de muncă dar nu este trecut salariul;
- gradul de invaliditate este 3;
- stagiul militar este trecut în carnetul de muncă.
Vă rog să-mi precizaţi cum se face calculul în perioadele cu N, în perioada stagiului militar şi în perioada celor patru ani de facultate aşa cum se prevede în legea 230/2010.
Cu sincere şi respectuoase mulţumiri!


ESTE VORBA DE L 263/2010 NU DESPRE 230/2010 SCRISA ERONAT
Re: lamuriri calcul pensie invalid
Scris de: emilian florin la data: 01/23/2012 6:24am
emilian florin :
Gen:m
Data nasterii:21.06.1953
Stagiul de cotizare:37 ani 7luni(inclusiv facultate, stagiu mil ÅŸi un an pensie invalid grad 3)
Alte date:handicap grad 2 accentuat din febr 2003
Intrebare:Va mulţumesc pentru opiniile şi răspunsurile pe care mi le-aţi dat anterior şi cu tot respectul precizez că cel mai recent mesaj al meu nu este un reproş că nu aţi reuşit să actualizaţi programul de calcul, situaţie pe care o înţeleg.
Aşa cum mi-aţi solicitat în cel mai recent mesaj, vă fac următoarele precizări:
- perioadele în care am precizat N sunt înscrise în carnetul meu de muncă dar nu este trecut salariul;
- gradul de invaliditate este 3;
- stagiul militar este trecut în carnetul de muncă.
Vă rog să-mi precizaţi cum se face calculul în perioadele cu N, în perioada stagiului militar şi în perioada celor patru ani de facultate aşa cum se prevede în legea 230/2010.
Cu sincere şi respectuoase mulţumiri!

ÃŽN IAN 2011 MI S-A ACORDAT UN STAGIU POTENÅ¢IAL DE 2 ANI ÅžI 6 LUNI
Re: lamuriri calcul pensie invalid
Scris de: la pensie la data: 01/24/2012 4:45am
Pe perioada in care in carnetul de munca nu este precizat salariul selectat de dv, corect, cu “N”, perioada stagiului militar selectat cu “S” si perioada studiilor universitare selectat cu “F” fara a mai introduce salarii sunt luate in calculul pensiei cu salariul minim pe economie din acea perioada. Introducerea salariului minim pe economie se face automat de catre program, dv faceti numai selectarea codurilor “N”, “S” si “F”.
Referitor la utilizarea programului de calcul pensie va facem urmatoarele precizari :
1 Daca doriti verificarea calculului pensiei primite in ianuarie 2011 procedati astfel :
- Introduceti perioadele lucrate inclusiv cele selectate cu N
- Nu introduceti perioadele pentru stagiu militar si pentru studii universitare deoarece judecand dupa stagiul potential acordat nu a fost luat in calcul nici stagiul militar.
- La sporul de vechime determinat conform celor explicate de noi pe forum se introduce ca stagiu si perioada de 10 luni selectate cu N.
Am determinat noi acest spor si acesta este :
Intre septembrie 1983 – decembrie 1983 3%
Intre ianuarie 1984 – decembrie 1988 6%
Intre ianuarie 1989 – martie 1992 9%
Dupa martie 1992 sporurile trebuiau introduse in salariul inscris in carnetul de munca si sunt luate in calcul daca ati prezentat o adeverinta cu aceste sporuri pana la includerea lor in salariu.
- In perioada aprilie 2001 – iunie 2007 salariile luate in calcul au fost limitate la asa cum explicam noi pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Aceste limitari le putei verifica si pe scrisorile primite de la casa de pensii in perioada 2001 – 2005 cu stagiul de cotizare si sumele platite
Eroarile facute de dv in programul verificat de noi nu influenteaza calculul pentruca programul de calcul face automat limitarile.
- In programul verificat de noi in lunile noiembrie si decembrie 2005 ati selectat codul “O” care inseamna salariu orar iar in coloana salarii ati introdus salariu lunar. La fel eroarea nu are urmari grave pentruca este in perioada in care programul limiteaza salariu dar totusi corectati-o.
- Dupa ianuarie 2011 ati introdus si codul P3 si salariu aceasta constituie o eroare deoarece calculul se face pana in ianuarie 2011 si deci trebuie sa selectati dupa ianuarie 2011 pe o perioada de 2 ani si 6 luni numai codul P3 fara a mai introduce salarii
Daca doriti sa recalculati pensia cu stagiile asimilate pentru stagiu militar in unul din celelalte programe pe langa datele introduse in acest program (cu exceptia stagiului potential) introduceti stagiul asimilat pentru stagiu militar si studii universitare. Dar in acest caz nu vi se mai acorda stagiu potential si deci nu mai selectati dupa ianuarie 2011 codul P3 ci pe perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate pana la data cererii recalcularii selectati codul “L” si in loc de salariu introduceti pensia primita.
Pentru recalcularea pensiei prezentati actele necesare pentru stagiu military (copie de pe livretul military) si studii universitare (copie de pe diploma si de pe foaia matricola).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1