Subiect "schimbare grad invaliditate" Deschis de Jana SERBANESCU la data: 01/23/2012 8:17pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
schimbare grad invaliditate
Scris de: Jana SERBANESCU la data: 01/23/2012 8:17pm
Gen:F
Data nasterii:22.12.1054
Stagiul de cotizare:19 ani, 11 luni si 3 zile
Alte date:
Intrebare: La data de 9.07.2004, am fost pensionata medical, gradul II, cu un stagiu potential de 7 ani si 10 luni (pana la 9 mai 2012). Punctaj efectiv realizat: 17,63901, punctaj stagiu potential: 4,7. La data de 1.07.2011, mi s-a schimbat gradul de invaliditate din II in III. La recalcularea pensiei, nu mi s-a mai acordat stagiu potential deloc, adica zero, plafonul recalculat fiind stabilit exclusiv pe punctajul efectiv realizat. Este corect? Parerea mea este ca NU. Desi legea 263/2010, art. 76, Al. (1) prevede ca pentru gr. III, daca boala este obisnuita si nu are legatura cu serviciul (accident munca), nu se mai acorda stagiu potential. Dar Legea 263 a intrat in vigoare la 1.01.2011 si nu poate avea efect retroactiv, Art. 15, Al (2) Constitutie. Cred ca punctajul potential de la data pensionarii pana la 1.01.2011 trebuie sa nu fie alterat, ci sistarea luarii lui in calcul sa se faca numai incepand cu 1.01.2011. Am facut contestatie pe aceasta tema si voi merge si in instanta. Dvs. ce parere aveti? Cu multumiri!
Re: schimbare grad invaliditate
Scris de: la pensie la data: 01/24/2012 8:30am
In primul rand nu suntem de parere ca aveti data de nastere specificata. Desi data de nastere in acest caz nu are nicio relevanta suntem de parere ca nu exista nicio justificare pentru cineva sa-si greseasca data nasterii.
In privinta recalcularii pensiei de invaliditate opinia noastra este ca este corect calculata (nu si prevederea in sine de a nu acorda stagiu potential in conditiile prevazute de legea 263/2010) deoarece s-a facut in iulie 2011 conform unei legi in vigoare la acea data iar recalcularea nu a avut efect retroactiv pentruca a fost afectata pensia numai dupa iulie 2011.
Aceasta prevedere a noii legi a pensiilor are urmari dramatice in unele cazuri. Cititi mai jos mesajul pe numele Iulia.
Re: schimbare grad invaliditate
Scris de: Jana SERBANESCU la data: 01/30/2012 9:35pm
Gen:
Data nasterii:22.12.1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Observ ca, in loc sa ma lamuriti asupra unui aspect legat de pensia de invaliditate, problema pe care au intampinat-o toti cei carora li s-a schimbat gradul de invaliditate (si sunt foarte multi), Dvs. raspundeti ironic in legatura cu data nasterii. Era logic sa va dati seama ca 1054 este, de fapt, 1954, dar. Dvs. nu ati putut trece cu vederea ca nota vine de la un pensionar cu handicap, care apasa pe o tasta vecina...Problema in sine, daca mai aveti bunavointa sa o luati in considerare, este urmatoarea: Legea 263 a intrat in vigoare la 1.01.2011. La schimbarea gradului de invaliditate din II in III, nu se mai acorda punctaj pentru stagiul potential. Dar in calcularea plafonului nou, s-a eliminat si punctajul acordat pentru stagiul potential pana la 1.01.2011, adica si cel din urma pe care l-am castigat prin vechea lege, pe perioada 2004 - 2010. Eliminarea punctajului trebuia sa se faca numai incepand cu 1.01.2011, deci s-a actionat retroactiv, asupra unui drept castigat. Asta era aspectul aspra caruia va solicitam parerea, pe care ar trebui sa o impartasiti si celorlalti. Cu multumiri!
Re: schimbare grad invaliditate
Scris de: la pensie la data: 02/02/2012 8:09am
Daca gluma noastra, care nu a fost facuta cu ironie, v-a suparat va cerem iertare.

Modul de calcul al pensiei de invaliditate am explicat-o pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/pensia-de-invaliditate2.php
Revenind asupra modului de calcul al pensiei de invaliditate vom incerca sa va explicam ca nu s-a facut o eroare si repetam cele spuse anterior ca nu suntem de accord cu prevederea ca sa nu se mai acorde stagiu potential pensionarilor cu pensie de invaliditate de gr III daca aceasta invaliditate nu este ca urmare a unui accident de munca sau unei boli profesionale.
Repetam unele prevederi privind recalcularea pensiei de invaliditate
La iesirea la pensie de invaliditate cu gradele I, II si III ( in cazul gradului III noua lege prevede numai incazul accidentelor de munca si bolilor profesionale) se acorda un stagiu potential ca diferenta intre stagiul de cotizare si stagiul complet de cotizare determinat in functie de data nasterii. Acest stagiu potential se acorda ca un bonus pentru pensionarii care au un stagiu mic de cotizare pentru a nu iesi cu o pensie mica dar dupa trecerea acestei perioade in cazul recalcularii punctajul pentru stagiu potential este eliminat si inlocuit cu un punctaj calculat in functie de valoarea pensiei primite.similar unui angajat care pe acea perioada a avut salariul egal cu pensia de invaliditate primita.
Daca mai are dreptul la stagiu potential in continuare i se acorda acest stagiu potential numai pentru perioada ramasa cu punctajul aferent. Dar din pacate desi dv mai aveati inca 10 luni pana in 09 07 2012 nu vi s-a mai acordat din cauza modificarii legii pensiilor.
Acest mod de calcul la recalcularea pensiilor de invaliditate a fost prevazut si in cazul legii vechi a pensiilor nu este o prevedere noua.
Din cauza acestui mod de calcul au fost cazuri de pensionari iesiti la pensie pentru limita de varsta care au primit o pensie mai mica decat cea de invaliditate. Noi am tratat pe site aceasta problema la timpul potrivit si gasiti aceasta explicatie la pagina “Capcanele legii pensiilor 19/2000” la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/capcanele-legii-pensiilor-19-din-2000.php
Capcana in vechea lege a pensiilor consta in faptul la ca trecerea la pensie pentru limita de varsta aveai dreptul sa optezi pentru pensia mai mare intre pensia de invaliditate pe care o primeai si pensia pentru limita de varsta recalculata insa aceasta optiunea trebuia sa o faci in scris si inainte de recalculare, dar nu stiai decat pensia pe care o primeai nu si cea recalculata.
Noua lege a pensiilor a eliminat aceasta capcana in sensul ca dupa recalculare se alege automat pensia cea mai mare din cele doua dar repetam numai la iesirea la pensie pentru limita de varsta.
Deci pentru a concluziona pensia dv a scazut putin pentru faptul ca nu vi s-a mai acordat stagiu potential de la 01 07 2011 pana la 09 05 2012 si probabil mai mult pentru faptul ca pe perioada 09 07 2004 – 01 07 2011 cca 7 ani prin recalculare ati obtinut un punctaj mai mic decat punctajul acordat pentru stagiu potential care a fost eliminat conform modului de calcul explicat mai sus.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1