Subiect "pensionare" Deschis de elisabeta la data: 01/24/2012 3:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: elisabeta la data: 01/24/2012 3:44am
Gen:feminin
Data nasterii:05.05.1956
Stagiul de cotizare:lucrez din 01.09.1978
Alte date:din 2007 am lucrat 8 ore plus 4 ore part time pana in prezent
Intrebare:
1.cand pot iesi la pensie anticipata si ce penalizare este pentru pensia anticipata?
2. daca o persoana este autorizata ca PFA in momentul in care se pensioneaza anticipat mai poate presta servicii?
3.in momentul in care se introduce dosarul trebuie sa nu mai lucrezi sau dupa ce a venit(emis) decizia de pensoinare se prezinta adeverinta ca s-a incetat lucrul?
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/25/2012 2:20am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 05 octombrie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 5 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de 55 ani si 5 luni.
Diminuarea depinde de data cand cereti aceasta pensie. De exemplu daca o cereti in 05 februarie 2012 diminuarea pensiei va fi de 42 %.
Intrarea in plata a pensiei anticipate partiale se face la data depunerii dovezii de incetare a activitatii. Astfel se poate depune cererea de pensionare fara a inceta activitatea iar la primirea deciziei de pensionare se inceteaza activitatea si pensia va incepe sa fie platita de la data incetarii activitatii.
Asa cum interpretam noi prevederile legii pensiilor si normele de aplicare ale acesteia o persoana fizica autorizata nu poate cumula pensia cu salariu obtinut prin contract de munca in schimb poate sa o cumuleze aceasta pensie cu venituri din activitatea de PFA doar daca aceste venituri sunt sub limita pentru care sunt obligate sa intocmeasca declaratie individuala si sa plateasca CAS.
Re: pensionare
Scris de: laura la data: 01/25/2012 1:57pm
Gen:f
Data nasterii:25091956
Stagiul de cotizare:37
Alte date:din care 17ani si 11luni grupa 2 de munca
Intrebare:cind ma pot pensiona sau pensie anticipata unde ma incadrez
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/26/2012 8:20am
Pentru Laura
Cititi raspunsul pe care vi l-am dat la aceslasi mesaj pe pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/index.php?mode=thread&cat=0&thread=20857
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1