Subiect "grupa ll" Deschis de adam -sibiu la data: 01/25/2012 4:22pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa ll
Scris de: adam -sibiu la data: 01/25/2012 4:22pm
Gen:M
Data nasterii:16.06.1951
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:ce vechime se considera in grupa ll, ce punctaj obtin din perioadele respective.am lucrat din 03.07.1969-11.06.1971 in grupa ll cu 75%si din 26.01.1973 pana in 07.04.1976 conform cartii de munca. mai trebuie adeverinta daca aceasta perioada este trecuta in cartea de munca.multe multumiri sunteti buni.
Re: grupa ll
Scris de: la pensie la data: 01/27/2012 2:40am
Nu ati precizat procentul lucrat in a doua perioada, am considerat 100%
In aceste conditii pentru un stagiu total lucrat in gr II de 5 a si 1 luna (in acest caz nu se tine cont de procentul lucrat iar limita minima este 5 ani)) beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 3 luni si realizati un stagiu total de 42 ani si 2 luni.
In aceste conditii daca mai lucrati inca 10 luni realizati stgiu de cotizare de 43 ani si aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
Nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece in acest caz se tine cont de procentul lucrat la primul stagiu (realizati in total 4 ani si 6 luni) iar limita minima este de 6 ani
Pe perioada lucrata in grupa II de munca primiti un punctaj suplimentar prin majorarea punctajelor anuale si lunare cu 25 %.
Daca programul de calcul pensie deschis pe numele Talvan este al dv pe perioadele lucrate in grupa II de munca ati realizat un punctaj anual de 4,64052 puncte si va revine un punctaj suplimentar de 1,16013 puncte pe care trebuie sa-l introduceti in pagina de intrare in casuta “Punctaj suplimentar grupa de munca”, insa atentie in loc de virgule folositi punct.
Pentru a beneficia de avantajele stagiului in grupa de munca trebuie sa prezentati adeverinta chiar daca acesta este consemnat in carnetul de munca.
Am verificat si celelalte date introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii:
1. Nu ati introdus sporul de vechime asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am calculate noi acest si a rezultat:
Intre iulie 1974 – iunie 1979 3%
Intre iulie 1979 – august 1983 5%
Intre septembrie 1983 – iunie 1984 9%
Intre iulie 1984 – iunie 1989 12%
Intre iulie 1989 – martie 1992 15%
Dupa aprilie 1992 sporurile trebuiau introduse in salariul inscris in carnetul de munca.
Daca dupa martie 1992 sporurile nu au fost incluse in salariu pentru a fi luate in calcul trebuie sa prezentati adeverinta cu ele, la fel si pentru alte sporuri, in afara de sporul de vechime, inainte de martie 1992
2.Verificati salariile introduse in calcul in lunile martie si aprilie 1992 si aveti in vedere ca in acea perioada se introduc in calcul numai salariile tarifare si sporurile cu caracter permanent.
Cititi informatiile date de noi la pagina de la adresa:
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1