Subiect "Care este data pentru efectuarea platii pensiei cu litre V? Se poate trece automat de la pensie anticipata la pensie limita de varsta,fara a merge la casa de pensii,ptr. a depune actele necesare?" Deschis de VALENTINA la data: 01/27/2012 7:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Care este data pentru efectuarea platii pensiei cu litre V? Se poate trece automat de la pensie anticipata la pensie limita de varsta,fara a merge la casa de pensii,ptr. a depune actele necesare?
Scris de: VALENTINA la data: 01/27/2012 7:52am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: Care este data pentru efectuarea platii pensiei cu litre V? Se poate trece automat de la pensie anticipata la pensie limita de varsta,fara a merge la casa de pensii,ptr. a depune actele necesare?
Scris de: la pensie la data: 01/28/2012 4:27am
Plata pensiilor este facuta in mod diferit in functie de operatorul care plateste pensile cum ar fi Posta Romana, CEC, carduri de pensii la diverse banci. Acesti opreatori isi fac propriile reguli pentru a evita aglomeratia. Deci sfatul nostru este sa intrebati operatorul care va plateste pensia ce regulii are stagilite.
La indeplinirea conditiilor necesare pensia anticipata se transforma automat in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza daca aveti stagii de cotizare care nu au fost luate in calcul (assimilate). In acest caz nu trebuie sa va deplasati la casa de pensii si sa depuneti cerere daca ati depus la dosarul pentru pensia anticipata toate actele necesare recalcularii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1