Subiect "cum se aplica legea pensiilor pentru romanii din Canada" Deschis de Daniela Popescu la data: 01/29/2012 5:48pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cum se aplica legea pensiilor pentru romanii din Canada
Scris de: Daniela Popescu la data: 01/29/2012 5:48pm
Gen:F
Data nasterii:18 DEC 1962
Stagiul de cotizare:Dupa absolvirea facultatii -1985 pana in ianuarie 2005 in Romania si din martie 2005 in prezent in Canada
Alte date:4 ani de facultate premergatori angajarii
Intrebare:La ce varsta - cel mai devreme as putea iesi la pensie si cum se calculeaza pensia in conditiile aratate. Cartea de munca din Romania o am in format electronic- am trimis-o in 2008-2009. Mi-ar fi de mare ajutor daca as intra oin legatura cu cineva specializat in legislatia muncii/ penie pentru romanii care sunt si cetateni canadieni.
Mii de multumiri
Daniela
Re: cum se aplica legea pensiilor pentru romanii din Canada
Scris de: la pensie la data: 01/30/2012 10:05am
In cazul dv legea pensiilor se aplica intocmai cu cei care au domiciliul in Romania cu exceptia actiunilor de reprezentare si a altor aspecte care nu influenteaza modul de calcul.
In Romania conform legii actuale a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 18 aprilie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani, 4 luni si stagiul complet de cotizare de 32 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Nu puteti obtine in Romania pensie anticipata sau anticipata partiala pentruca pentru aceasta trebuie sa aveti stagiu de cotizare in Romania de 32 ani si 11 luni (pentru pensie anticipata partiala) sau 40 ani si 11 luni (pentru pensie anticipata).
Stagiul de cotizare din Canada nu se ia in calculul stagiului de cotizare pentru pensile anticipate chiar si in cazul cand exista acorduri bilaterale in domeniul asigurarilor sociale intre cele doua tari (intre Romania si Canada exista un asemenea acord).
Stagiul de cotizare din Canada nu va putea folosi decat pentru realizarea stagiului minim de 15 ani pentru pensie pentru limita de varsta dar dv aveti stagiul minim de cotizare.
Va felicitam ca ati reusit sa dati la scanat carnetul de munca, deoarece credem ca un procent foarte mic dintre romanii plecati din tara stiu si acum de aceasta actiune.
Fara a avea pretentia ca suntem specializati putem spune ca si noi cunoastem suficient legislatia actuala a pensiilor si va putem raspunde punctual la unele din intrebarile dv.
O cale de a va informa de la o sursa autorizata este aceia de a folosi un cunoscut din tara care sa se prezinte la ghiseul casei de pensii teritoriale (judetene) de care apartine domiciliul lui.
Va recomandam sa cititi informatiile date de noi pe site si dece nu utilizatrea programului nostru de calcul pensie dar putin mai tarziu cand il vom adapta legii actuale a pensiilor.
Va recomandam deasemeni vizitarea site-ului casei nationale de pensii pe care il gasiti la adresa :
http://www.cnpas.org/
Tot pe acel site puteti citi si alte informatii facand click pe paginile :
- Pensionari cu domiciliul in strainatate.
- Acorduri bilaterale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1