Subiect "calculul punctului de pensie" Deschis de BICHIS IONEL la data: 01/31/2012 5:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calculul punctului de pensie
Scris de: BICHIS IONEL la data: 01/31/2012 5:27am
Gen:M
Data nasterii:1958.06.24
Stagiul de cotizare:44 ANI 6 LUNI 15 ZILE
Alte date:din care in grupa a-I-A 20 ANI 11 LUNI 6 ZILE
Intrebare: Calculul punctului de pensie pentru perioada 1975- martie 2001 se face pe baza salariului de baza brut lunar de incadrare care cuprinde si sporurile cu caracter legal si permanent sau doar la salariu de incadrare,fara vechime si fara alte sporuri ?Sunt pensionar pentru limirta de varwsta din luna mai 2010.Din fisa cu date privitoare la activitatea de munca reiese ca din anul 1975 pana in anul 2001 martie,calculul punctului lunar de pensie mi s-a dcalculat doar la la salariul de incadrare,fara nici un fel de vechime si alte sporuri salariale care erau inscrise in cartea de munca si pentru care s-au depus si adeverinte la intocmirea dosarului pentru pensionare.S-a facut calculul corect?Daca nu va rog sa-mi spuneti ce pasi pot urma tanand cont ca sunt pensionat din luna mai 2010.
Cu mii de multumiri.
Re: calculul punctului de pensie
Scris de: la pensie la data: 02/01/2012 1:56am
Baza de calcul a punctajului pensiei este explicate de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Ne indoim ca nu vi s-a introdus in calcul sporul de vechime inainte de aprilie 1992 deoarece acest spor este determinat automat de programul de calcul. Restul sporurilor trebuiau luate in calcul pana la introducerea lor in salariul inscris in carnetul de munca care era prevazuta sa fie facuta incepand cu aprilie 1992.
Mai analizati inca odata buletinul de calcul al pensiei dupa ce cititi informatiile date de noi si daca veti constata abateri de la baza de calcul a punctajului pensiei trebuie sa va adresati cu o contestatie Comisiei Centrale de Contestatii in care va expuneti motivarea recalcularii pensiei. Contestatia se depune tot la registratura Casei de pensii teritoriale de care apartineti.
Este preferabil sa va adresati inainte de contestatie la ghiseul casei de pensii pentruca daca veti gasi un functionar amabil va va explica din ce cauza nu au fost lute in considerare adeverintele. Poate au un viciu de forma sau se abat de la baza de calcul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1