Subiect "vechime cumulata" Deschis de iada la data: 02/01/2012 3:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
vechime cumulata
Scris de: iada la data: 02/01/2012 3:31am
Gen:feminin
Data nasterii: octombrie 1955
Stagiul de cotizare: 13 ani Romania; 23 ani Belgia
Alte date:
Intrebare:Imi pot depune dosarul pt. pensie anticipata partiala in Romania, daca in Belgia inca lucrez? (am dreptul sa mai realizez venituri in Belgia, dupa pensionare anticipata
in Romania?)
Re: vechime cumulata
Scris de: la pensie la data: 02/02/2012 9:38am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in ianuarie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 3 luni si stagiul minim de 15 ani.
La pensia pentru limita de varsta pentru realizarea stagiului minim de 15 ani se ia in calcul si stagiul cotizat in Belgia dar numai ca vechime nu si la calculul punctajuluyi pensiei.
Pentru stagiul cotizat in belgia veti primi o pensie separate conform legislatiei de acolo
Nu aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, doarece pentru aceasta trebuie sa aveti stagiul de cotizare in Romania de minim 30 ani si 3 luni.
Acordul bilateral de asigurare sociala intre tarile din UE prevede ca stagiul de cotizare din cealalta tara (Belgia) nu este luat in calculul vechimii la pensia anticipata partiala.
Pentru edificare va recomandam vizitarea site-ului casei nationale de pensii pe care il gasiti la adresa :
http://www.cnpas.org/
Tot pe acel site puteti citi si alte informatii facand click pe paginile :
- Pensionari cu domiciliul in strainatate.
- Acorduri bilaterale.
Re: vechime cumulata
Scris de: iada la data: 02/03/2012 1:21pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc pentru raspuns.
Re: vechime cumulata
Scris de: la pensie la data: 02/04/2012 8:17am
La ultimul mesaj am uitat sa abordam un subiect care credem ca va intereseaza.
In Romania in ultimii ani s-a desfasurat o actiune de scanare a carnetelor de munca in vederea intocmirii unei arhive electronice a Casei Nationale de Pensii, in cadrul careia trebuiau scanate toate carnetele de munca inclusiv cele care se aflau la posesorii nepensionati.
In consecinta trebuia sa prezentati si dv pentru scanare carnetul de munca la una din casele de pensii teritoriale. Aceasta se putea face si de alta persoana din tara imputernicita de dv prin procura eliberata de ambasada sau ub consulat al Romaniei.
Termenul de incheiere al acestei actiuni a fost amanat de nenumarate ori. Ultimul termen a fost 31 decembrie 2011 si nu stim daca va mai fi prelungit. Credem ar trebui sa va interesati in aceasta chestiune.
Modul de interesare poate fi printr-un cunoscut din tara care poate intreba la ghiseul uneia din casele de pensii teritoriale (dar peste ceva timp) sau dv periodic sa urmariti site-ul Casei Nationale de pensii care il puteti accesa la adresa data anterior.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1