Subiect "exceptia de tardivitate" Deschis de lena la data: 02/01/2012 6:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
exceptia de tardivitate
Scris de: lena la data: 02/01/2012 6:06am
Gen:
Data nasterii:14.05.1944
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:
Intrebare:Am obtinut de la fosta firma unde am muncit o adeverinta cu sporul de ac.global pentru care s-a achitat CAS;
Am depus o crere ca aceste sume sa mi se ia in considerare la stabilirea punctajului;
Am primit raspuns negativ.
Am chemat in judecata Casa de Pensii, am anexat raspunsul primit.
Casa de pensii invoca ezceptia de tardivitate pt.ca au trecut 3 luni pana i-am chemat in instanta.
Mentionez ca eu nu am facut CONTESTATIE LA VREO DECIZIE DE PENSIONARE, ci la actul prin care imi comunica ca nu am dreptul la includerea sporului de acord in punctaj, desi Am platit CAS.
Va rog frumos sa imi spuneti, daca se poate, daca EXCEPTIA DE TARDIVITATE este corecta, mai ales ca ei nu invoca nici un temei legal.Multumesc
Re: exceptia de tardivitate
Scris de: la pensie la data: 02/02/2012 10:10am
Ne pare rau ca nu va putem ajuta, aceasta problema este din domeniu juridic si noi nu suntem specializati in acest domeniu.
Opinia noastra ca a uza de dreptul acordat de art 107 alin (3) dinlegea 263/2010 care prevede : “Pensia poate fi recalculate prin adaugarea veniturilor si/sau a stagiilor de cotizare, prevazuta de lege, nevalorificate la stabilirea acesteia”, nu este limitata in timp.
Adresati-va unui avocat si in acelasi timp intrebati-l daca va ajuta cumva Decizia ICCJ 19/2011 pe care o gasiti la adresa :
http://www.juridice.ro/176121/ril-admis-recalcularea-pensiilor-provenite-din-fostul-sistem-al-asigurarilor-sociale-de-stat.html
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1