Subiect "pensie" Deschis de gheorghe cristian la data: 02/01/2012 12:07pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: gheorghe cristian la data: 02/01/2012 12:07pm
Gen:m
Data nasterii:28.10 1959
Alte date:26 ani lucrati in conditii speciale.Mecanic locomotiva.
Intrebare:Am depus dosarul de pensie pe 12 12 2011 cind am ideplinit conditiile.Sa dat respingerea dosarului pe motiv ca nu este depusa declaratia nominala de asigurare rectificativa .Astfel au scazut din grupa speciala concediul medical care figura la conditii normale astfel din cei 26 anigrupa speciala am ramas cu 25 ani 7luni si 27 zile. Ce pot face?
Re: pensie
Scris de: gheorghe cristian la data: 02/02/2012 8:28am
gheorghe cristian :
Gen:m
Data nasterii:28.10 1959
Alte date:26 ani lucrati in conditii speciale.Mecanic locomotiva.
Intrebare:Am depus dosarul de pensie pe 12 12 2011 cind am ideplinit conditiile.Sa dat respingerea dosarului pe motiv ca nu este depusa declaratia nominala de asigurare rectificativa .In decizia de respingere se specifica astfel: 25 ani 7 luni si17 zile conditii speciale de munca.La punctul 5 al deciziei Stagiu aferent perioadelor de incapacitate temp. de munca 4 luni si 14 zile . Din toate datele nu sau luat in calcul si zilele din decembrie 2011.Itrebare :este normal sa se scada perioada de concediu medical?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 02/02/2012 2:00pm
Ceiace va putem spune este aceia ca art 30 alin (5) din legea 263/2010 prevede :
“Constituie stagiu de cotizare realizat in conditii speciale de munca si perioadele in care un asigurat, care isi desfasoara activitatea in conditii speciale de munca se afla in concediu pentru incapacitate temporara de munca si/sau in concediu de odihna, daca cel putin in ziua premergatoare concediului a lucrat in locuri de munca incadrate in astfel de conditii de munca”.
Deci daca in ziua premergatoare concediului pentru incapacitate temporara de munca (concediu medical) ati lucrat in loc de munca incadrat in conditii speciale aveti dreptul sa contestati reducerea stagiului in conditii speciale. In caz contrar nu puteti contesta aceasta masura.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1