Subiect "Diminuarea pensiei anticipate partiala" Deschis de A.Sichel la data: 02/02/2012 9:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Diminuarea pensiei anticipate partiala
Scris de: A.Sichel la data: 02/02/2012 9:17am
Gen:M
Data nasterii:August 1950
Stagiul de cotizare:41 ani,11 luni
Alte date:
Intrebare:Sunt pensionat anticipat partial din 03 01 2011,
-virsta standard de pensionare in sistemul public conform anulu nasterii este 65 ani.
- virsta de pensionare pentru limita de virsta 63 ani(am avut peste 10 ani grupa de munca)
In conditile aratate mai sus,vreau sa stiu daca pot beneficia de art.65 (4) din legea 260/2010 privind diminuarea penalizarii pensiei anticipat partiala.Mentionez ca am beneficiat o reducere de 2 ani datorita grupelor de munca.si am locuit peste 30 de ani in zona Copsa Mica.
Re: Diminuarea pensiei anticipate partiala
Scris de: la pensie la data: 02/03/2012 9:55am
Din pacate puteti beneficia decat de reducerea diminuarii pensiei anticipate partiale pentru reducerea cu 2 ani a varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
Art 65 alin (5) din legea 263/2010 si art 54 alin (1) din normele de aplicare ale acestei legi prevad ca cei care au locuit minim 30 ani in localitatile specificate la acest articol pot cere pensie anticipata partiala, fara diminuare, “cu cel mult 2 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare”
Cum dv aveti varsta standard de pensionare de 65 ani rezulta ca puteti cere pensie anticipata partiala, fara diminuare, la varsta de 63 ani, dar dv la aceiasi varsta aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta pentru reducerea cu 2 ani a varstei standard de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1