Subiect "pensie anticipata" Deschis de CONSTANTIN la data: 02/02/2012 10:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: CONSTANTIN la data: 02/02/2012 10:00am
Gen:fem
Data nasterii:20/07/1954
Stagiul de cotizare:35/10 luni
Alte date:sex feminin
Intrebare:Va rog in conditiile date mai sus, care ar fi diminuarea pensiei mele? Multumesc
Re: pensie anticipata
Scris de: Ana la data: 02/02/2012 1:30pm
Gen:F
Data nasterii:16.10.1958
Stagiul de cotizare:33ani si 5 luni
Alte date:
Intrebare:care este suma de bani pe care o primesc in mana prin pensionare anticipata
Re: pensie anticipata
Scris de: CONSTANTIN la data: 02/03/2012 4:08am
Gen:fem
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:Adaug faptul ca am lucrat in Romania 29ani si 6 luni,in strainatate 6 ani si sint in somaj in strainatate de 7 luni.
Intrebare:Daca revenind in Romania am dreptul la somaj care ar fi salariul de referinta deci cit ar fi somajul in Ron?
Daca as cere pensia anticipata fara decota ar fi posibil si cit ar insemna decota ?
Care ar fi pensia mea?
De adaugat ca am lucrat ca responsabila de comert in Romania , in strainatate am lucrat in sanatate .
Am somaj de 1000 E . Iata detaliile va multumesc ptr raspuns cit mai corect, o zi buna.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/03/2012 10:52am
Pentru Constantin
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 20 mai 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni.
In prezent nu aveti dreptul la pensie anticipata partiala deoarece desi indepliniti conditia de varsta (peste 59 ani si 10 luni) nu indepliniti conditia de stagiu ( 29 ani si 8 luni lucrati in Romania).
Completarea stagiului se poate face prin incheierea unui contract de asigurare sociala cu Casa de pensii. In cadrul acestui contract se plateste contributie lunara (in anul 2012 contributia minima lunara este de 232 lei)
Diminuarea pensiei anticipate partiale depinde de data cand o cereti, adica de numarul de luni intre data cererii acestei pensii si 20 mai 2014 si poate fi calculata pe site-ul nostru la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/anticipata2.php
Din pacate nu va putem ajuta prea mult cu informatii privind somajul deoarece acesta este un domeniu de care nu ne ocupam.
Putem sa va spunem ca legea care reglementeaza somajul in Romania este Legea 76 pe 2002 cu actualizarile la zi.
Mai putem sa va spunem ca pentru a beneficia de indemnizatie de somaj conform art 34 din aceasta lege trebuie sa fi lucrat o perioada de 12 luni din ultimile 24 luni.
Deasemeni in cazul dv mai intervin prevederile unor acorduri comunitare pe care nu le cunoastem
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/03/2012 10:54am
Pentru Ana
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 16 ianuarie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 3 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 3 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 %, la varsta de 56 ani si 3 luni adica in 16 ianuarie 2015
Valoarea pensiei nu o putem estima deoarece aceasta depinde de salariile (veniturile) obtinute de dv in perioada lucrata.
Daca aveti datele necesare va puteti calcula pensia cu programul gratuit de calcul de pe site-ul nostru
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1