Subiect "calcul pensie invadilitate gr.I-stagiul potential" Deschis de Gabi V. la data: 02/02/2012 3:11pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie invadilitate gr.I-stagiul potential
Scris de: Gabi V. la data: 02/02/2012 3:11pm
Gen:F
Data nasterii:14.06.1970
Stagiul de cotizare:23 ani si 6 luni
Alte date:pentru pensionare dupa martie 2012 si mentionez ca beneficiez indiferent de stagiul de cotizare realizat.
Intrebare: ce punctaj introduc pentru stagiul potential de 11 ani si 6 luni (cu aproximatie ,ptr ca nu am calculat si zilele).
multumesc anticipat
Re: calcul pensie invadilitate gr.I-stagiul potential
Scris de: la pensie la data: 02/03/2012 12:46pm
Am mai dialogat pe aceasta tema prin toamna anului trecut si atunci ati precizat si gradul de invaliditate pentruca aceasta informatie era strict necesara. Acum ati precizat numai data cand doriti sa cereti pensia nu si gradul de invaliditate. Am considerat tot graduI de invaliditate I.
In aceste conditii veti beneficia de un stagiu potential de 11 ani si 6 luni (35 ani – 23 ani si 6 luni)
Punctajul suplimentar pentru stagiul potential va fi de :
11,5 ani X 0,70 puncte = 8,05 puncte
Dar atentie in mesajul anterior spuneati ca aveti handicap grav si in acest caz stagiul potential se calculeaza altfel si poate sa fie zero.
Deci daca starea de handicap dovedita prin certificate este anterioara angajarii reveniti cu precizari pentruca in acest caz va trebui sa faceti si un alt calcul al punctajului mediu al pensiei fata de cel pe care vi l-am indicat noi in mesajul anterior.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1