Subiect "decizia de pensionare" Deschis de Neacsu Rodica la data: 02/08/2012 9:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
decizia de pensionare
Scris de: Neacsu Rodica la data: 02/08/2012 9:08am
Gen:F
Data nasterii:09.11.1954
Stagiul de cotizare:32ani
Alte date:Am primit decizia de pensionare anticipata partial cu nr.../.din 26.01.2012in care se spune: drepturile au fost stabilite incepand cu data de 07.06.2011 si plata drepturilor se va face incepand cu data de 05.01.2011.
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti daca voi primi pensia din urma( adica retreactiv) si ce acte trebuie sa duc la Casa de pensii daca la acest moment eu am raportul de munca suspendat(fiind functionar public)
In 09.04.2012 pot sa trec la pensia pentru limita de varsta. Cand pot sa depun la dosar adeverinta pentru perioada asimilata, respectiv facultatea?
Re: decizia de pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/09/2012 12:54pm
Nu ati datele necesare pentru a va putea analiza situatia. Legea pensiilor prevede ca pensia anticipata partiala sa se acorde de la data depunerii cererii (dosarului) iar plata se face de la data incetarii activitatii.
Presupunem ca intre timp ati clarificat situatia stagiului in grupa II de munca care la depunerea dosarului nu a fost recunoscuta.
Daca in decizie nu s-a strecurat nicio gresala atunci veti primi retroactiv drepturile.
Daca ati depus la casa de pensii dovada incetarii activitatii nu trebuie sa mai depuneti altceva pentru pensia anticipata partiala in schimb trebuie sa depuneti adeverinta sau alte acte doveditoare ale perioadei asimilate pentru ca aceasta sa fie luata in calculul pensiei anticipate partiale. Aceste acte trebuie depuse inainte de data in care aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta respectiv inainte de 09 aprilie 2012 daca vi s-a recunoscut stagiul de cotizare in gr II.
Trecerea de la pensie anticipata partiala la pensie pentru limita de varsta se face atunci cand aveti dreptul, din oficiu adica fara a depune cerere.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1