Subiect "pensionare de invaliditate" Deschis de gabriela la data: 02/08/2012 3:36pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare de invaliditate
Scris de: gabriela la data: 02/08/2012 3:36pm
Gen:feminin
Data nasterii:23 octombrie 1967
Stagiul de cotizare:15 ani in romania si 5 in portugalia
Alte date:
Intrebare:buna seara as dori sa stiu daca pot sa ma pensionez pe caz de boala in cazul in care am suferit un infarct si am un aparat la inima si daca ani lucrati in portugalia se vor recunoaste si aici sau cand se vor pune ani lucrati in afara tarii daca pot sa ma pensionez unde as putea sa ma adresez multumesc frumos
Re: pensionare de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 02/09/2012 1:03pm
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 23 octombrie 2030 la varsta standard de pensionare de 63 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si atagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie de invaliditate daca sunteti asigurata social si daca la varsta actuala aveti un stagiu de cotizare necesar de 17 ani.
La acest stagiu necesar de 17 ani dupa opinia noastra se ia in consideratie si stagiul de cotizare din Portugalia. Nu am dat un raspuns précis deoarece prevederea legala care este avuta in vedere in acest caz este cuprinsa in acordul bilateral in domeniul asistentei sociale incheiat de Romania cu mai multe tari printre care si toate tarile din Uniunea Europeana care poate fi fi gasit vizitand site-ul Casei Nationale de Pensii la adresa :
http://www.cnpas.org/
facand click pe pagina “Acorduri bilaterale”.
In acest accord de recunoastere reciproca a stagiilor de cotizare se gaseste urmatoarea formulare “se aplica tuturor legislatiilor nationale in ceea ce priveste urmatoarele prestatii sociale : boala si maternitate, accidente de munca, boli profesionale, prestatii de invaliditate, pensii pentru limita de varsta, pensii de urmas, ajutoare de deces, prestatii de somaj, prestatii familiale”
Deci noi consideram ca in expresia prestatii de invaliditate intra si pensia de invaliditate.
Raspunsul corect precum si procedura ce trebuie urmata le puteti gasi la Casa de pensii teritoriale de care apartine domiciliul dv daca locuiti in Romania.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1