Subiect "Punctaj suplimentar gr. 2 munca" Deschis de Florea Ionel la data: 02/09/2012 6:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Punctaj suplimentar gr. 2 munca
Scris de: Florea Ionel la data: 02/09/2012 6:35am
Gen:M
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:36 ani si 8 luni
Alte date:activitate in gr. 2 munca = 25 ani si 2 luni respectiv de la 01.07.1975 pana la 01.04.2001 in procent 100%
Intrebare:In programul calcul pensie, la datele persoanei rubrica punctaj suplimentar grupa de munca, ce date trebuie sa introduc ??? cu multumiri si respect deosebit
Ionel Florea
Re: Punctaj suplimentar gr. 2 munca
Scris de: la pensie la data: 02/10/2012 10:47am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 25 ani lucrati in grupa II de munca si conditii deosebite beneficiati de un spor de vechime de 6 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile asimilate pentru stagiu militar si studii universitare si realizati un stagiu total de cotizare de peste 42 ani.
Stagiul de gr II a fost echivalat cu conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 25 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni conform careia aveti dreptul la iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni.
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul pensie si avem urmatoarele observatii :
1 Nu ati introdus sporul de vechime determinat asa cum explicam noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am determinat noi acest spor pe care urmeaza sa-l introduceti dv :
Intre august 1980 – august 1983 3%
Intre septembrie 1983 – iulie 1985 6%
Intre august 1985 – iulie 1990 9%
Intre august 1980 – martie 1992 12%
Daca in aceasta perioada ati beneficiat si de alte sporuri in % le introduceti cumulat.
2 Deasemeni trebuie sa va precizam ca dupa martie 1992 se iau in calcul sporurile (inclusiv sporul de vechime) introduse separat, numai daca prezentati adeverinta cu aceste sporuri.
Deoarece programul de calcul pensie de pe site-ul nostru nu calculeaza punctajul suplimentar pentru stagiul de cotizare in grupele de munca dupa ce introduceti sporul de vechime reveniti si va vom calcula noi acest punctaj suplimentar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1