Subiect "Pensii: Nelamuriri privind la CIC si grupe de munca." Deschis de ioana s. la data: 02/09/2012 6:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensii: Nelamuriri privind la CIC si grupe de munca.
Scris de: ioana s. la data: 02/09/2012 6:35am
Gen:Feminin
Data nasterii: 01.02.1963
Stagiul de cotizare: de la 01.10.1980
Alte date:
Intrebare:


Sunt femeie, nascuta in februarie 1963 si citind Legea nr. 263/2010, privind sistemul unitar de pensii publice, nu-mi sunt clare anumite aspecte.

1. In perioada anilor 1986 - 1988, am avut intrerupere pentru ingrijirea copilului, consemnata in CM prin mentiunea "Incetat activitatea cf art. 129 din C.M. comb. cu art. 9 al. 2, Leg. 1/1970 (crestere copil)". Aceasta perioada mi se valorifica in vreun fel la stabilirea stagiului de cotizare, adica se include in acesta? Aceasta perioada are vreun efect, asupra stabilirii punctelor de pensie? Daca da, cum anume?
2. In perioada anilor 1987 - mart.2001, am lucrat 13 ani si 9 luni in grupa II-1 de munca iar in perioada apr. 2001 - ian. 2002, am mai lucrat inca 10 luni in conditii deosebite. Cum se valorifica aceste perioade la stabilirea punctelor de pensie. Cum se valorifica la stabilirea stagiului de cotizare?

Mai mentionez ca lucrez in campul muncii din anul 1980, neintrerupt pana in prezent, cu exceptia unei perioade de 1 an si 4 luni (anii 2003 - 2004), cand am fost disponibilizata si am beneficiat de somaj.

Daca nu cer prea mult, cum mi se va valorifica la pensie si aceasta perioada? La acea data, prin disponibilizare am beneficiat si de niste sume compensatorii acordate lunar. Aceste sume imi intra la stabilirea punctajelor de pensie?

Cu multe multumiri, mai abuzez de amabilitatea dvs, si cu urmatoarele intrebari:
- Ce stagiu de cotizare voi avea la data iesirii la pensie? La ce data pot iesi la pensie? Sau la ce data pot iesi la pensie anticipata? In cazul in care n-am dat date suficiente, va rog sa-mi mentionati, reperele de care trebuie sa tin seama, pentru a putea sa-mi calculez singura aceasta data.
Re: Pensii: Nelamuriri privind la CIC si grupe de munca.
Scris de: ioana s. la data: 02/10/2012 5:14am
Stie cineva, macar partial, sa-mi dea vreun raspuns?

Va rog mult.
Re: Pensii: Nelamuriri privind la CIC si grupe de munca.
Scris de: la pensie la data: 02/10/2012 8:00am
Ne pare rau ca v-ati pierdut rabdarea dar trebuie sa intelegeti ca acest site este desevit pe baza de voluntariat si nu putem raspunde promt la mesajele primite .
Daca va deranjaza timpul in care raspundem va rugam sa va adresati site-urilor oficiale ale caselor de pensii si veti vedea daca sunt mai promti.
Niciodata nu sunt prea multe intrebari dar pentru aceasta trebuie sa ne dati datele necesare analizei situatiei dv. Dar asa cum ati presupus unele informatii nu au fost date iar altele confuz (vezi formularea “in perioada anilor” iar perioada de crestere copil se suprapune cu stagiul in gr II). Urmeaza sa va calculati singura stagiul de cotizare si sa verificati conditiile de stagiu pentru a beneficia de prevederile legale.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 01 iulie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 14 ani lucrati in grupa II de munca si conditii deosebite beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare.
In perioada in care ati interrupt activitatea pentru crestere copil nu s-a platit cotributie pentru asigurare sociala si nu se adauga la stagiul de cotizare si nu influenteaza nici punctajul pensiei.
Perioada cat ati beneficiat de indemnizatie de somaj este considerata stagiu de cotizare si la calculul punctajului pensiei se foloseste indemnizatia de somaj iar sumele compensatorii se iau partial in calculul pensiei, in functie de cota de CAS platita pentru aceste sume (noi presupunem o treime). Calculul punctajelor anuale in perioada aprilie 2001 – decembrie 2005 o gasiti in scrisorile primite in acea perioada de la Casa de pensii cu “Situatia stagiului de cotizare”
Stagiul de gr II a fost echivalat cu conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 14 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 3 ani conform careia aveti dreptul la iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 5 luni adica in 01 iulie 2022 cu conditia ca atunci sa aveti stagiul de cotizare de 33 ani (inclusiv sporul de vechime pentru stagiu in grupa de munca).
La varsta de 57 ani si 5 luni adica in in 01 iulie 2020 aveti dreptul la pensie anticipata partiala diminuata cu 18 % daca atunci aveti stagiul total de cotizare (inclusiv sporul de vechime pentru stagiul in gr II) mai mic de 41 ani sau pensie anticipata nediminuata daca realizati acest stagiu total de cotizare
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1