Subiect "pensie medicala" Deschis de dumitrascu la data: 02/10/2012 5:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie medicala
Scris de: dumitrascu la data: 02/10/2012 5:57am
Gen:masculuin
Data nasterii:15.10.1949
Stagiul de cotizare:25 ani , 10 luni si 11 zile
Alte date:neasigurat
Intrebare:In anul 2011 in luna aprilie am facut AVC pe partea stanga , fractura de sold cu proteza si insuficienta cardiaca cu risc max.Am mers la expertiza medicala ( cea de sector si cea de domiciliu) si am decizie de handicap II.Am depus dosarul la casa de pensii sector 6 si a fost respins ptr. ca nu am stagiu de cotizare de 27 ani. Sunt neasigurat , sunt bolnav , am 63 ani , cine ma angajeaza in aceste conditii. De ce nu pot fi pensionat medical?Pana la 65 ani am mai putin de trei ani.Am nevoie in continuare de spitalizare si sunt neasigurat, nu am venit, ma intretine o sora pensionara.Ce pot face? Cui sa ma adresez? La expertiza medicala am stat 4 ore la coada. Din toti de acolo eram cel mai in varsta si cel mai bolnav.Toti erau pensionati. Pentru ei casa de pensii nu a avut obiectiuni?
Multumesc anticipat pentru indrumare.
Re: pensie medicala
Scris de: la pensie la data: 02/12/2012 10:08am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 15septembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 34 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 10 luni.
Ne pare rau sa constatam ca nu va putem ajuta deoarece obiectiunile Casei de pensii se datoreaza art 73 din legea pensiilor 263/2010 care prevede ca daca incapacitatea de a muncii se datoreaza unei afectiuni care nu are legatura cu munca (accident de munca sau boala profesionala) se poate acorda pensie de invaliditate numai daca cei care solicita pensia au un stagiu de cotizare necesar care depinde de varsta.
Pentru cei cu varsta mai mica stagiul necesar este mai mic iar in cazul dv care aveti varsta ce depaseste 60 ani stagiul de cotizare necesar este de 27 ani.
Se face o exceptie pentru cei cu handicap grav sau accentuat daca au un stagiu de cotizare mai mare de 13 ani si 6 luni, pentru aceasta varsta, insa daca handicapul a fost obtinut inainte de incadrare, dar intelegem ca nu va incadrati in aceasta situatie.
Deasemeni ezitam sa va va spunem ca se poate completa stagiul de cotizare prin contract de asigurare sociala dar aceasta este costisitoare si dv spuneti ca nu aveti venit pentru a plati contributia lunara care se cere.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1