Subiect "O intrebare" Deschis de Gica Afrasinei la data: 02/10/2012 1:44pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
O intrebare
Scris de: Gica Afrasinei la data: 02/10/2012 1:44pm
Re: Munca in strainatate
Scris de: Gica Afrasinei la data: 02/10/2012 6:40pm
Gen:F
Data nasterii:06.04.1968
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Multumesc mult pentru raspuns.O noua intrebare?

As putea sa platesc in tara ( contract cu casa de pansii)o cotizatie lunara sau anuala sa-mi mearga vechimea si in tara cu toate ca am si contract aici in Italia? Daca DA...dar sa platesc pentru anii din urma... se poate?

Cit ar costa ..sa zicem pentru salariul minim pe economie?

Poate ca ma "grabesc" cu aceste intrebari...intradevar ,dar vreau sa ma informesz din timp ce este mai avantajos pentru mine ,care nu doresc sa "imbatrinesc" aici in Italia,sa stiu ca am o posibiliatae si sa o irosec .Va multumesc pentru intelegere.
Re: O intrebare
Scris de: la pensie la data: 02/12/2012 10:03am
Puteti sa incheiati un contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii si pentru o contributie lunara minima va sigurati social si perioada cat platiti contributie lunara se considera stagiu de cotizare.
Modul de calcul al contributiei lunare minime este ceva mai complicat si nu dorim sa-l dezvoltam decat daca insistati. In anul 2012 contributia minima lunara este de 232 lei.
Opinia noastra este ca eficienta financiara a contributiei lunare platite, la valoarea pensiei, este mai mica decat eficienta depunerii banilor intr-un depozit bancar si din aceasta cauza nu credem ca este oportuna incheierea unui astfel de contract concomitent cu un alt contract de munca pentru care platiti contributie de asigurari sociale fie in Romania fie in Italia.
Contractul de asigurare sociala nu poate fi incheiat pe o perioada trecuta (a existat o astfel de posibilitate la sfarsitul anului 2010).
Re: Multumiri
Scris de: Gica Afrasinei la data: 02/13/2012 3:59am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc mult pentru raspuns promt.Acum imi fac "calculele" pentru anii ce vin.Da... nu se merita sa platim si in Romania.
Asa ati raspuns la sute de prieteni Romini ce lucram aici.
Multumescmult.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1